Върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Жозеп Борел обяви, че е постигнато компромисно споразумение между Сърбия и Косово за документите, с които гражданите на двете страни да преминават общата граница, предаде БНР.
"В рамките на подпомагания от Европейския съюз диалог Сърбия се съгласи да допуска на своя територия граждани на Косово с издадени от Прищина лични документи, а Косово - да не задължава косовските сърби да имат такива, за да пътуват", съобщи Борел в Туитър. Той посочи, че гаранции за това тази вечер е дал косовският премиер Албин Курти.
По-рано днес президентът на Сърбия Александър Вучич съобщи, че се е съгласил сръбските гранични власти да признаят издаваните от властите в Прищина лични документи.
Той обясни, че се е съгласил, но само по "практически причини" - заради свободата на придвижване, а не защото Белград признава независимостта на Косово като държава.
Напрежението между Сърбия и Косово
На 31 юли 2022 г. възникна напрежение по границата между Сърбия и Косово. Стигна се до блокада край един от пункта "Ярине" на границата между двете страни. На терен бяха изпратени специалните части, полицията и КФОР. Поводът за случилото се беше пререгистрацията на автомобилите с косовски номера. НАТО обяви, че ще действа, ако стабилността на Косово бъде застрашена. САЩ призоваха Косово да отложи с един месец пререгистрацията, което правителството в Прищина направи. Същевременно от Руската федерация изразиха подкрепа за Сърбия и определиха действията на косовското правителство като поредната стъпка към прогонването на сръбското население от Косово. Също така турският външен министър Мевлют Чавушоглу проведе разговори със своите колеги в Косово и Сърбия и обеща помощ за намаляване на напрежението.
Няма да има "буря" и втори фронт на войната в Украйна в Косово - подробности четете ТУК.