Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петков: Газовата свързаност между България и Сърбия ще бъде нашият приоритет (ВИДЕО)

08 февруари 2022, 17:32 часа • 3194 прочитания

За региона е много важно да има максимална свързаност и да сме сигурни, че всички синергии между двете ни страни сме успели да ги отключим. Това заяви в Сърбия премиерът Кирил Петков на брифинг след срещата си със сръбския министър-председател Ана Бърнабич.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

"Газовата ни свързаност ще бъде огромен приоритет. Гръцката връзка е много важна за България, а чрез връзката със Сърбия ще имате възможност да получавате втечнен газ и азерски газ, добави Петков. Има потенциал да направим единен пазар за търговия на газ", добави министър-председателят.

„Трябва да обединим обемите на газ, за да можем да преговаряме за по-добри цени. Едно е България да иска да купува 3 млрд. куб.м. газ, Сърбия – 6 млрд. куб.м., Македония – 2 млрд. куб.м.. Друго е заедно да искаме да купим едно общо количество, което да търгуваме на един диверсифициран пазар. Това ще ни даде по-добри условия, по-голяма диверсификация и съответно по-добри цени“, смята Петков.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Той подчерта още, че европейската интеграция на Сърбия е от огромен приоритет за България.

"Белград има в наше лице един подкрепящ партньор, който ще бъде много конструктивен и помагащ при отварянето на нови преговорни глави от Сърбия", подчерта Петков.

"Ще има срещи на министрите в Сърбия с нашия министър на иновациите и растежа, министрите на транспорта, както и общата ни задача да премахнем максимално много темата за локална корупция и вкарвайки възможността и електронното правителство да бъде водещото. Ще изпратим и нашия министър по електронно управление да разговаря с вашия министър, каза Петков. Европейската интеграция на Сърбия е от огромен приоритет за нас. За вашите усилия в отварянето на следващите глави разчитайте на нас, че ще бъдем помагащи в тази роля. Така че да можем да видим по бързо нашата добра съседка и партньор оп пътя към европейската интеграция, каза още Петков. Говорихме за общ туристически пакет и мислейки за възможност как да обединим туристическите предлагания в България и Сърбия", каза още Петков.

"Както вече ви казах на нашата среща, вие ще имате пълно съдействие на правителството на Република Сърбия и моето лично, особено докато съм на тази позиция, да работим съвместно да направим отношенията между България и Сърбия, както политически, така и икономически да стават още по-силни и по-добри". Това каза от своя страна сръбският премиер Ана Бърнабич.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

„Нашето сътрудничество е отлично, но вярвам, че може да стане още по-добро, особено когато говорим за търговия и икономика“, каза още тя.

"Благодаря, че Сърбия е сред първите страни, в които Петков е направил посещение, откакто е министър-председател. А това е първо посещение на премиер на България от 2013 г.", подчерта Бърнабич.

Тя подчерта, че европейската интеграция е на първо място за Сърбия.

„Изключително е важно да видим напредъка на европейския ни път и подкрепа на нашите приятели Република Северна Македония и Босна и Херцеговина. Благодаря ви, че с вашето пътуване показахте изключителна посветеност на решаване на всички открити въпроси, за да можем всички да имаме ясна европейска перспектива“, каза още Ана Бърнабич и благодари на България за подкрепата в процеса на европейската интеграция на Сърбия, за подкрепата за откриване на новите глави в областта на енергетиката и зелената енергия. Ана Бърнабич помоли и за подкрепа за следващата група глави – икономика и конкурентоспособност, които искат да открият по време на председателството на Франция в ЕС през юни тази година.

Сръбският премиер изтъкна още, че икономическото сътрудничество между двете страни е започнало още когато Кирил Петков е бил министър на икономиката и е посетил Димитровград, където се е срещнал със сръбския си колега.

Двамата тогава са започнали разговори за възможността за организиране на бизнес форум. Обсъждано е той да се състои през септември в Пирот или Димитровград, а в него да участват делегации на двете страни. Идеята е на форума да се представят потенциални възможности за инвестиции.

През 2021 г. въпреки пандемията от коронавирус е имало рекордно ниво на търговския обмен между двете страни от 1,3 милиарда евро. От тях износът от Сърбия към България е 701,4 милиона евро, а вносът от България в Сърбия - почти 600 милиона евро.

Във фокуса на сътрудничество са и съвместните инфраструктурни проекти.

„Ние приключихме нашата част на Коридор 10 до границата с България и знам, че вие спешно работите за приключването на вашата част от автомагистралата. Важно за нас е и модернизирането на железопътната част до границата с България и това ще започнем през тази година", каза още сръбският премиер.

„Разговарях с министрите на енергетиката на двете страни за изграждането на интерколектора от Ниш до българската граница, което е значителен проект за нас. В този смисъл е изключително важен за нашата енергийна стабилност и сигурност“, изтъкна Бърнабич.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес