Белград и Скопие имат много добри отношения. Доверието между тях е по-голямо и има засилено икономическо сътрудничество, констатираха президентите на Сърбия и на Северна Македония Александър Вучич и Стево Пендаровски, предава БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
„Освен различните виждания по въпроса за независимостта на Косово, нямаме други отворени политически въпроси. Искаме да развиваме близки приятелски отношения”, заяви Вучич по време на съвместната пресконференция с македонския си колега.
Според него, разговорите между двамата са били откровени по всички ключови въпроси от двустранен характер и регионалните инициативи. Той подчерта, че доверието между Скопие и Белград е нараснало, в сравнение с предходните една или две години и ще се развиват в положителна посока.
Според Вучич, който заяви, че се гордее с постигнатото между Сърбия, Македония и Албания споразумение от Охрид, което „не е особено популярно, но това е бъдещето не само за нашия регион”.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„Умният избор е да оцелееш в ситуация, в която не знаеш, накъде отива Европа. Не да се предлага алтернатива. Ние сме задължени да направим сами, каквото е по силите ни. Затова съм доволен от инициативата и съм убеден, че тя ще донесе просперитет на тези държави и граждани”, заяви Вучич.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Очакванията са стокообменът да продължи да се увеличава. За тази година е отбелязан ръст от 7,6 %.
Македонският президент потвърди доброто развитие на двустранните отношения и подчерта, че визитата му е поредно доказателство за добросъседски отношения и разбирателство между Северна Македония и Сърбия. Това е още една възможност страните да подчертаят желанието си за изграждане, поддържане и развитие на двустранния и регионалния диалог.
„Нашите държави и народи са свързани с дълга историческа и културна традиция. Споделяме общо виждане за съвместно бъдеще в голямото европейско семейство. Контактите на най-високо равнище между двете държави имат особено значение и дават силен сигнал за по-нататъшно развитие на приятелството и сътрудничеството във всички области”, подчерта Пендаровски.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса