Промененото съдържание на френското предложение за постигане на споразумение между Българи я Северна Македония, което да доведе до вдигане на българското вето и започване на преговорите за членство в ЕС, е по-добро за Скопие от предходното. Това заяви днес македонският президент Стево Пендаровски, след като беше разпространено изявление на президента Макрон, че е намерена компромисна формула за спора между двете държави.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Държавният глава каза, че е запознат със съдържанието на предложението, но е "джентълменски" да не го коментира, докато няма официален отговор от София и Скопие. „Ще се очаква и двете страни да изразят позицията си и тук имам малка резерва към София, защото има доста хаотична политическа ситуация, при която няма правителство, правителството падна, а външният министър, който на практика е най-видният им играч в тези преговори, подаде оставка няколко дни преди падането на правителството“, каза Пендаровски, който присъства на срещата на върха на НАТО в Мадрид.
Той подчертава, че това модифицирано френско предложение е далеч по-добро за Македония от предишното. Президентът уточни, че не става въпрос за ново предложение.
Френското предложение за РСМ дойде - какво пише в него?
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„На две-три места в предложението има модификации, които са направени след консултация с двете страни. Ние обаче казахме да не повтаряме грешката от последния път, никой не може – нито президент, нито премиер – никой не може да говори от името на цял народ, на цялата държава, има компетентни институции у нас.“ Той подчерта, че документът трябва да бъде разгледан първо от правителството, от коалиционните партньори, както и да се представи пред македонската общественост.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
„Не можем да отстояваме споразумение, което не ни дава нищо в ръка, а в нашите ръце трябва да имаме гаранция за македонската идентичност и гаранция, че език и национална принадлежност никога няма да бъдат споменавани никъде оттук нататък, независимо колко дълго продължават преговорите. Така че, ако не го получим с гаранции от ЕС, не от София, а от ЕС и Брюксел, няма как да влезем в процеса по-нататък“, добави Пендаровски, цитиран от БГНЕС.