Парламентът на Северна Македония започна обсъждането на внесените от правителството на Димитър Ковачевски промени в Конституцията. С тях българите трябва да бъдат добавени в преамбюла и така да се защитят правата им. Дебатите може да продължат до 10 дни.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Вписването на българите в основния закон на РСМ е условието на България за започване на същинските преговори за членство на Северна Македония в Европейския съюз.
Ще има ли нужното мнозинство?
Още: Опозицията в Скопие: Управляват ни престъпници, няма да има промени в Конституцията
Мнозинството, което се обяви предварително за подкрепа на тези промени, разполага с 64 гласа. Става въпрос за управляващите от Социалдемократите (СДСМ) и от албанската партия ДСИ. Очаква се кда се присъединят още 8 депутати от албанските опозиционни партии, които проявяват прозападни позиции.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
За да бъдат приети конституционните промени, са необходими 80 депутатски гласа (две трети от 120-членния парламент), т.е. ще са нужни още 8 гласа от опозицията. Основната опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ е твърдо против промените - тя иска разпускане на парламента и нови избори. Все пак формацията на Християн Мицкоски ще участва в дебатите.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Снимка: БГНЕС
Още: Спорна резолюция в САЩ за "македонския принос" разпали пожар у нас
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Ковачевски: Гражданите искат евроинтеграция
„Промените в Конституцията нямат за цел да застрашат македонския народ и неговите история и език, или който и да било въпрос, свързан с македонската идентичност", заяви премиерът Димитър Ковачевски в речта си преди днешното заседание на парламента, предаде репортер на БГНЕС.
„Македония е мултиетническа демокрация, която изповядва европейските ценности и гарантира еднакви права на всички общности в страната“, подчерта Ковачевски.
Той добави, че внесеното предложение за конституционни промени, с които българите в Северна Македония ще бъдат вписани като един от народите на територията на РСМ, е резултат от продължил няколко месеца „експертен, открит и прозрачен дебат“.
Още: САЩ искат бързо приемане на Северна Македония в ЕС - споменават България, но не и опозицията в РСМ
„През целия този период се постарахме да обясним аргументите в подкрепа на промените на Конституцията и очакваните от тях резултати – по-добро бъдеще за всички граждани на Република Северна Македония“, каза премиерът на югозападната ни съседка.
Интеграцията в ЕС е най-важен политически приоритет и това не се е променило, допълни той: „Искаме Македония да бъде държава, която да съответства на всички европейски стандарти“.
Ковачевски отхвърли всички спекулации от страна на опозицията за оказван върху правителството натиск за внасяне на промените. „Ние си познаваме историята и благодарение на нас с нея е запознат целият свят. Решението за промените е взето тук, в Скопие, и с това отхвърлям всички спекулации за оказан от някого натиск", заяви той.
Още: Брюксел към Скопие: Без промени в Конституцията Албания продължава към ЕС сама