Македонският парламент одобри конституционните промени за смяна на името на страната. За измененията в основния закон на страната гласуваха 67 депутати, 23 бяха против, а четирима се въздържаха.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
С промените се предвижда в Конституцията името Република Македония да бъде заменено със Северна Македония - съгласно договора от Преспа, който премиерите на Македония и Гърция Зоран Заев и Алексис Ципрас подписаха на 17 юни. С това историческо споразумение се слага край на спора между двете страни за името и се открива възможност Македония да стане пълноправен член на НАТО и да започне преговори за влизане в ЕС.
Второто изменение се отнася до Преамбюла на Конституцията на Република Македония, така че думите "решения на Антифашисткото събрание за народно освобождение на Македония" се заменят с думите "Провъзгласяване на първата сесия на Антифашисткото събрание за народно освобождение на Македония" и се добавя Охридското рамково споразумение. Това беше подкрепено от 65 депутати, против гласуваха 18 и 8 се въздържаха. АСНОМ е антифашисткото събрание за народно освобождение на Македония, което работи в края и непосредствено след Втората световна война /1939-1945 г./, т.е. висш законодателен орган.
Македонският парламент има 120 депутати. Процесът по приемане на конституционните промени трябва да приключи до средата на януари 2019 година.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония