Папа Франциск I поиска прошка от ромската общност в Румъния по време на тридневната си визита при северните ни съседи, съобщава Romania Insider.
Искането на прошка стана факт в квартал "Барбу Лаутару", най-старият квартал на трансилванския град Блаж. Главата на Римокатолическата църква поиска от ромите прошка "за всички тези случаи назад в историята, в които сме ви дискриминирали, третирали несправедливо или низвергвали сякаш сте Каин, а не Авел и не сме могли да ви признаем, да ви оценим и да защитим уникалността ви". Цитатът е на Vaticannews.
Папата беше в Блаж и за да почете паметта и да обяви за блажени седем католически владики, убити по времето на комунизма в Румъния. Те са хвърлени в затвора още през 1948 година, където умират заради вярата си.
Светият отец обърна внимание и на времената на комунизма в Румъния. "Тези земи добре знаят колко много са страдали хората по тях, когато идеология или режим властва над тях и когато идеологията или режимът ги подтискат и не им позволяват да вземат сами решения за живота си, за свободата си, подтискат и въображението им“, каза папата. Той подчерта и, че за да се върви напред, трябва да се правят жертви от собственото „аз“ в името на общото благосъстояние.
Подобно и на визитата си в България, папата говори за проблема с емиграцията и в Румъния. Той посочи, че румънците-емигранти са обогатили държавите, които са ги приели, със своята култура и бит, а с труда си зад граница са помогнали на семействата си, които са останали в Румъния. Припомняме, че Италия е една от страните в Европа, в които има най-голяма румънска общност. Папата предупреди и, че ако Европа не отговори на предизвикателствата, ще преживее упадък.
Визитата на папа Франциск е втората на глава на Римокатолическата църква в Румъния през последните 20 години. На месата в събота присъстваха почти 100 000 души, а при в град Яши се стекоха 150 000 души. Освен това, за разлика от България, в Румъния папа Франциск и румънският православен патриарх Даниил се помолиха заедно - първо на латински, после и на румънски. У нас Българската православна църква не се включи и в молитвата за мир.