Новият международен върховен представител на ООН в Босна и Херцеговина Кристиан Шмид пристига днес в страната и на 1 август ще поеме длъжността на своя предшественик австриеца Валентин Инцко.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Преди пътуването си Шмид заяви, че пътят на БиХ към ЕС и трансформирането ѝ в демократична държава предполага в нея да няма етническа ориентация, а идеите за нарушаване на териториалната цялост на Балканите са неприемливи.
„Идвам в БиХ като политик, а не като дипломат. Преди всичко бих искал да подчертая, че изказванията от последните години за размяна на територии като начин за решаване или за потискане на потенциални конфликти на Западните Балкани, са неприложими. Идеята едно малцинство да бъде заменено с друго, е неприемлива“, каза той в интервю за „Дойче веле“.
Това е и причината да не се обсъжда нарушаването на териториалната цялост или размяната на територии на държавите от Западните Балкани.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Шмид коментира и решението за приемане на закон, забраняващ отричането на геноцида в Сребреница. Според него, ЕС е искал именно такъв тип закон, който е етнически неутрален.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
„Изобщо не става въпрос дали някой е хърватин или сърбин, а дали някой е направил нещо, заради което носи вина. Не можете да свалите този въпрос от дневния ред“, каза той.
Според Шмид, ако някой си мисли, че с такъв закон може да се постигнат промени в обществото, много греши.
БГНЕС припомня, че на 23 юли върховният представител на международната общност за Босна и Херцеговина Валентин Инцко внесе поправка в Наказателния кодекс на страната, предвиждаща забрана за „отричането на геноцида и възхваляване на военните престъпници“ в Сребреница от 1995 г.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Поправките засягат преди всичко изказванията по повод на кървавия геноцид в Сребреница и войната продължила от 1992 до 1995 г.
Малщо след това ръководството на Република Сръбска обяви, че няма да участва в работата на властите в БиХ, а резолюцията бе отхвърлена като невалидна.