Румънското правителство поиска обяснение от Брюксел по повод предполагаемата му "намеса във функционирането на правосъдието" в страната. В писмо, изпратено до председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, премиерът Виорика Дънчила иска уточнения по документ, който беше разпространен от телевизионен канал, близък до управляващата социалдемократическа партия, предаде БГНЕС.
Става дума за документ от октомври 2012 година, в който ЕС иска от тогавашния министър на правосъдието сведения по няколко дела за корупция по високите етажи срещу политически ръководители, включително премиера Адриан Нъстасе и бившия депутат и медиен магнат Дан Войкулеску, както и срещу скандалния бизнесмен Джиджи Бекали. В него имало 21 "конкретни преки изисквания" за определени наказателни дела и следствени лица по дела за корупция и служебни злоупотреби. Настоящият премиер счита, че е от основно значение за отношенията между Букурещ и Брюксел "да се изясни дали въпросният документ е автентичен", тъй като той представлява, в нейните очи, намеса във функционирането на правосъдието и разделянето на властите.
Виорика Дънчила заявява, че е информирана от настоящия министър на правосъдието, че този тип "императивни искания" представлява повтаряща се практика от страна на Европейската комисия.
В своето писмо премиерът и бивш евродепутат иска също и вдигане на Механизма за сътрудничество и проверка, който беше въведен срещу Румъния (и България) от влизането им в ЕС през 2007 година.
В началото на март зам.-председателят на Европейската комисия Франс Тимерманс призова Букурещ да не тръгва в погрешна посока със своята съдебна реформа, тъй като няколко закона, които бяха гласувани от лявото мнозинство в румънския парламент, тревожат Брюксел. Става въпрос за желанието на социалдемократите, които са наследници на румънските комунисти, да се намесят в работата на водената от Лаура Кьовеши антикорупционна прокуратура, благодарение на която много политици в Румъния бяха осъдени.