През последните три дни в сръбските медии масово се тиражира "новината", че властите в Скопие и лично македонският премиер Зоран Заев са приели нова име за Република Македония и тя ще се казва "Централна балканска република".
"Новината" бе тиражирана първо от вестник "Сърбия данас" и сръбското издание на "Спутник", а след това и от много други сръбски медии. Веднага след това тя бе коментирана от белградския учен от "Института за съвременна история на Сърбия" Александър Ракович. "Тази информация получих от авторитетни и високопоставени източници и те ми съобщиха, че върхът на македонското правителство и лично Заев вече са обещали да променят името", каза Ракович и поясни: "Държавата ще се казва "Централна балканска република" и това е предложение на коалиционния партньор в кабинета на Ципрас - партията "Независими гърци".
Заедно с това Ракович имал информация и за нещо "много по-опасно" - федерализация на Република Македония. "Има нещо много по-притеснително от промяната на името и това са информациите, които имам, че се подготвя федерализация на Македония на етнически принцип, по модела на Белгия. На запад ще има албанска Република Илирида, а на изток Република Македония. Скопие ще има специален статут", каза Ракович пред "Сърбия данас". Същата теза снощи той потвърди и пред македонската телевизия "Алфа".
За първи път от три години насам преди няколко седмици се проведе първата среща между представителите на властите в Скопие и Атина с международния посредник Матю Нимиц за разрешаване на спора за името. Срещата се състоя в Брюксел. Самият Нимиц подчерта, че по време на преговорите не е обсъждано ново предложение за името на западната ни съседка. Международният посредник поясни, че от двете страни има сериозна политическа воля за разрешаването на този близо 30-годишен спор, който блокира членството на Република Македония в НАТО и ЕС.
Македонският премиер Зоран Заев също на няколко пъти подчерта, че на този етап не се обсъжда конкретно име. Спекулациите по въпроса обаче продължават.