Гръцкият премиер Алексис Ципрас късно снощи направи промени в състава на правителството с цел да удовлетвори исканията на международните кредитори и да спре спадаща си популярност, съобщи БГНЕС.
Основните министри запазват досегашните си постове - сред тях са финансовият министър и основен преговарящ с ЕС и МВФ Еуклид Цакалотос, както и тези на външните работи и на отбраната Никос Коцияс и Панос Каменос.
Поради исканията на кредиторите за ускоряване на процеса на продажба на държавно имущество Ципрас включи в кабинета и бившият директор на Агенцията по приватизация Стергиос Пициорлас.
Промени има и в министерствата на икономиката и в това на труда и социалната политика. Досегашният министър на труда Йоргос Катругалос поема министерството по европейските въпроси. На негово място застава близката му сътрудничка Ефи Ахциоглу.
Димитрис Пападимитриу поема икономическото министерство, а досегашният ръководител на това ведомство Йоргос Статакис отива в екологията и енергетиката.
Панайотис Скурлетис поема вътрешното министерство.
Като най-голям губещ от промените се сочи Никос Филис, който загуби поста си в министерството на просветата и религиозните въпроси поради тежките сблъсъци с църквата.
Янис Музалас застава начело на новото министерство на миграцията.
Дясната ръка на Ципрас Никос Папас поема министерството на дигиталната политика, телекомуникацията и информацията. Създава се и отделно министерство на туризма, което ще се ръководи от Елена Кундура. За министър на правосъдието, прозрачността и правата на човека е назначен Ставрос Контонис. Министър на културата и спорта става Лидия Кониорду. За министър на инфраструктурата и транспорта е назначен Христос Спиртзис. Министър на аграрното развитие и храните става Евангелос Апостолу. Досегашната говорителка на кабинета Олга Геровасили става министър на административната реформа, а новият правителствен говорител ще е Димитрис Тзанакопулос. Новият кабинет е с 49 члена, с трима повече от предишния. Очаква се новите министри да положат клетва днес по обед.
Опозиционната "Нова демокрация" нарече промените "редизайн и рециклиране".
Според последните социологически проучвания партията на Ципрас "Сириза" изостава с 5-10 на сто от "Нова демокрация"