"Желанието да се стигне до успех беше по-силно. Главното беше да защитим идентичността си. Най-лесно е да оставим сложните въпроси на страна. Няма по-голяма задача в дипломацията от отварянето на врати, изграждането на мостове. Желанието да се стигне до успех беше по-силно." Това каза министърът на външните работи на Северна Македония Никола Димитров във връзка с Преспанския договор. Той допълни, че страната е била обнадеждена за тази стъпка от Договора за добросъседство с България.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Успяхме да се договорим за приятелство с България и това ни даде кураж, че невъзможното е възможно", допълни още Димитров в интервю за bTV.
По думите му е намерен начин идентичностите на народите да се не "удрят и да съществуват паралелно."
"Историята я оставихме на историците и трябва голяма мъдрост как да се създават приятелства.", каза още министърът.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Относно заканата на министъра на отбраната Красимир Каракачанов да спре Северна Македония по пътя ѝ към НАТО и ЕС Димитров каза: "Аз не мога да съм приятел с вас, ако ви се заканвам. Тая близост не може да се създаде с неградивност и със закани. Без взаимна почит не може да сме близки. Време е да решаваме проблемите и да вървим напред". Припомняме, че Каракачанов засегна темата заради т.нар. македонски език и македонското самосъзнание.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Според Каракачанов общата комисия по договора не си върши работата, защото Македония бави и протака. В договора (бел. ред. - за добросъседство и приятелство) има един текст – че спорните исторически факти и личност се доказват на базата на доказани документи. Те не желаят да приемат такива документи, подчерта Каракачанов в началото на декември, 2018 година.