Силите на НАТО в Косово предупредиха правителството за неотдавнашното закупуване на смъртоносни дронове от Турция, заявявайки, че мироопазващата операция държи контрола над въздушното пространство на страната, предаде АФП.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Изявлението на международните мироопазващи сили КФОР дойде ден след като премиерът Албин Курти обяви закупуването и доставката на дронове Bayraktar TB-2 от Турция. „По отношение на използването на всички категории безпилотни самолети и свързаните с тях ограничения, включително Bayraktar TB-2… командирът на силите в Косово (КФОР) има основните правомощия за въздушното пространство над Косово“, гласи изявление на мисията, цитирано от БГНЕС.
Защо турските дронове "Байрактар" изчезнаха от небето над Украйна? (ВИДЕО)
Напрежението остава високо в Косово след месеци на безредици в райони със сръбско мнозинство на север, включително бунт, при който над 30 миротворци на НАТО бяха ранени по време на сблъсък с протестиращи етнически сърби през май. Курти трябва да се срещне тази седмица със сръбския президент Александър Вучич в Брюксел, където двете страни са под все по-голям натиск да намалят напрежението.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Само преди ден Курти публикува снимки в социалните медии, на които се вижда да стои до новите дронове. „Добавихме в арсенала на нашата армия дроновете TB-2 Bayraktar, които закупихме от Турция!", каза Курти в публикацията. „Косово вече е по-безопасно и винаги се гордее!“, добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Правителството има за цел да трансформира своите Косовски сили за сигурност в редовна армия от 5000 души с 3000 резервисти. Косовските сили изпълняват граждански операции като гасене на пожари, обезвреждане на експлозивни боеприпаси и мисии за търсене и спасяване.
Вучич: Предстои атака срещу сърбите, искам спешен разговор със Столтенберг и заседание на ООН
КФОР обаче остава най-голямата институция за сигурност в страната с 4500 войници, предоставени от 27 съюзнически и партньорски страни. Мироопазващите сили са разположени в Косово от края на войната от 1998-1999 г. между търсещите независимост етнически албански партизани и сръбските сили.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Косово остава преобладаващо населено с етнически албанци, но в северните части близо до границата със Сърбия етническите сърби остават мнозинството в няколко общини. Северът остава разкъсван от разделения и периоди на безредици, откакто Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г. Белград – заедно със своите ключови съюзници Китай и Русия – отказа да признае независимостта на Косово.
Скандал с подслушвания на фона на напрежение в Северно Косово
Дронът Bayraktar TB-2 стана известен миналата година с ролята си в най-ранните етапи на защитата на Украйна срещу руската инвазия и беше закупен от дузина военни сили по целия свят.