Фондът за иновации на НАТО инвестира в гръцкия стартъп iCOMAT, който произвежда по-леки и по-ефективни компоненти за космически апарати, самолети и дори болиди за Формула 1, предава гръцкото издание Kathimerini.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Фондът на НАТО разполага с бюджет 1 млрд. евро за финансиране на компании, работещи в областта на най-модерните технологии (deep tech). Стартъпът, създаден от Евангелос Зимбелудис, е набрал 22,5 млн. долара капитал с американския инвестиционен фонд 8VC и Фонда за иновации на НАТО като ключови инвеститори.
В този кръг на финансиране участват и Solvay Ventures, както и досегашни инвеститори, а именно гръцкият инвестиционен фонд Velocity Partners.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Снимка: iStock
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Екипът на iCOMAT разработва роботизирани машини, които помагат за производството на компоненти (крила на самолети, капаци на автомобили, сателитни панели) от композитни материали, като карбонови нишки. Така компонентите са леки, но са направени от здрави влакна, които ги правят по-издръжливи от метали като стомана. Технологията на гръцкия стартъп е насочена към използване в отбранителния, автомобилния, аеронавигационния и космическия сектор.
ОЩЕ: Кражбите на ток в Гърция скочиха с 50% от началото на годината
Зимбелудис обясни пред Kathimerini, подобни технологии се разработват и от големи авиационни компании, но те не са намерили начин да „извиват влакната, в резултат на което използват повече карбонови нишки и правят по-тежки компоненти. Ние правим това автоматично, без да пречупваме влакната и без да разрушаваме свойствата на материала.“ По думите му така начин крайният продукт е от 10% до 65% по-лек.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса