Водещият кандидат за главен европейски прокурор Лаура Кьовеши, беше обвинена за корупция в четвъртък, предаде БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Кьовеши беше разпитвана по два различни случая. По единия е обвинена в злоупотреба със служебно положение, подкуп и даване на фалшиви показания – обвинения, които тя отхвърля, а за втория случай няма публична яснота. Според АФП на Кьовеши ще бъде забранено да упражнява професията си и ще трябва да се явява редовно в полицията в Букурещ. Местните медии съобщиха, че дори няма да има право да напусне страната. Очаква се Кьовеши да оспори тези мерки в съда, но те ще усложнят кандидатурата ѝ за ръководител на новата Европейска прокуратура.
Кьовеши научи новината по време на шестчасово изслушване пред специална комисия от разследващи магистрати в Румъния.
Пред репортери след изслушването тя заяви, че прокуратурата е забранила публично да обсъжда подробности около случая. Но въпреки това заяви: "Това е мярка, предназначена да ме накара да мълча, да тормози всички нас в съдебната система, които си вършим работата. Вероятно някои хора са изпаднали в такова отчаяние, заради факта, че мога да получа тази работа (на главен прокурор на ЕС), че вече не ми е позволено да говоря с медиите", бяха думите на Кьовеши.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Тя стана популярна докато ръководеше Националната дирекция за борба с корупцията в Румъния (ДНС) от 2013 г. до 2018 г., преди да бъде освободена по искане на правителството на социалдемократите на осъждания за изборна измама и разследван за корупция Ливиу Драгня.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Бившият ръководител на Дирекцията за борба срещу корупцията беше вкопчена в ескалиращата битка с лявото правителство на Румъния през последните няколко години. Споровете засенчиха първия за Румъния мандат като ротационен председател на Европейския съюз, а правителството в Букурещ изрази несъгласието си с приемането на Кьовеши в Брюксел.
Докато тя управляваше дирекцията, стотици избрани длъжностни лица бяха осъдени за корупционни престъпления, но това ѝ спечели омразатаа на голяма част от политическата класа в Румъния и ѝ доведе критики, че е превишила правомощията си.
Освен това Букурещ се опитва активно да разубеди другите страни от ЕС да назначат 45-годишната жена начело на Европейската прокуратура, която трябва да бъде създадена до края на 2020 година.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса