Министерството на външните работи в София отправи нова остра критика към албанския министър-председател Еди Рама - този път заради думите му, че България е блокирала 8 години началото на преговорите на Албания за членство в ЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Коментара си Рама направи по време на Бледския форум на 29-30 август. От МВнР публикуваха изявление днес, в което нарекоха думите му "поредни откровено антибългарски изявления", базиращи се на невярно твърдение.
"МВнР решително отхвърля направените от него внушения като неприемливи и непристойни за поведение на министър-председател на страна-кандидат за членство в ЕС", добавят от външното министерство.
"МВнР вече е изразявало своята позиция по повод антибългарската риторика на Еди Рама, която се превръща в траен рефрен на неговото политическо говорене. Сега тя се съчетава и с антиевропейска насоченост и опит за принизяване на механизмите на европейския процес. Изказванията разкриват превратни разбирания за политическия смисъл на процеса на поставяне на отношенията в региона на европейски релси. Очевидно става въпрос или за липса на умения за европейско общуване или за целенасочено подклаждане на антиевропейски настроения", продължава изявлението на МВнР.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Според ведомството България си запазва правото да реагира по подходящ начин на поведението на албанския министър-председател, следвайки принципите на международното и европейското право.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Припомняме, че в края на юни Рама и МВнР влязоха в остър словесен сблъсък, започнал след изявление на албанския премиер, че "ветото на България върху напредването на Северна Македония към ЕС е позор". Външното ни министерство го предупреди да съобразява изразните си средства с езика, който приляга на министър-председател на държава, желаеща членство в ЕС. Рама отвърна: "Вдигнете ветото или ще се наложи да ме търпите".
В крайна сметка Народното събрание даде зелена светлина на Скопие за начало на преговорите за членство в Европейския съюз, а след това и парламентът на Северна Македония прие т.нар. "френско предложение".