Гърция се нуждае от 50 милиарда евро през следващите три години, включително 36 милиарда евро от кредиторите от ЕС, за да стабилизира финансите си, дори и в рамките на съществуващите планове на кредитори. Това обяви Международнят валутен фонд (МВФ).
В нов доклад за финансовите нужди на Гърция, МВФ също така намалява перспективите за икономически растеж на страната за тази година до нула процента от 2,5%, прогнозирани през април, предаде БГНЕС.
Прогнозата за растеж е направена преди Гърция да прекъсне преговорите с кредиторите миналия уикенд и да нареди капиталов контрол и затваряне на банките, се посочва в документа.
Новият предварителен анализ на МВФ за устойчивостта на гръцкия дълг сочи, че промяната в гръцката политика от началото на 2015 г., приблизително от началото на управлението на лявата партия СИРИЗА, е довела до значително увеличаване на финансовите нужди на Гърция.
Съществуващите предложения от гръцката страна и кредиторите от ЕС не са насочени към тези нужди, подчертават от МВФ.
"Гърция е изправена пред значително по-голяма финансова нужда, отколкото си мислехме преди една година", заяви високопоставен представител на МВФ.
Сред основните нужди на Гърция е кредиторите да увеличат падежа на съществуващите спасителни заеми на 40 години от предходните 20 години. "Това е драматична промяна", заяви източнкът.
Гърция губи по по 50 000 резервации от чужбина, твърдят туристическите агенции. Пред банките и банкоматите отново се извиват опашки, информира БНТ.
С наближаването на референдума в неделя финансовият министър Варуфакис засенчва изказванията на премиера Ципрас. Варуфакис обяви, че по-скоро би си отрязал ръката, отколкото да подпише споразумение с кредиторите. Малко след това той увери, че връщането към драхмата е невъзможен вариант и страната му се нуждае отчаяно да остане в еврозоната. Тези крайни изказвания поддържат успешно драматизма на гръцката криза.
Игра на нерви до последния момент и непредвидим засега вот на референдума в неделя. Ситуацията в Гърция остава напрегната, хората се тревожат за неизвестните, които започват от понеделник.
Особено през последните дни кредиторите дадоха да се разбере, че диалогът с правителството върви трудно. Мнозина тук смятат, че в Европа не искат това управление и използват всички лостове за натиск, така че скоро то да мине в историята.