"Не съм продавал биберон от пет години", казва собственик на аптека в гъсто населен район в центъра на Атина. И официалните данни подсилват коментара му и кошмарното чувство за тревога, свързана с демографската криза.
В статия във в.”Kathimerini” - по повод конференция, организирана съвместно от неправителствени организации - беше подчертано, че раждаемостта в Гърция е по-ниска от смъртността за осма поредна година.
„Само между 2011 г. и 2015 г. населението на Гърция е намаляло от 11,2 милиона на 10,8 милиона“, се казва в статията и се добавя, че прогнозите сочат още по-голям спад на ражданията.
В същото време, в сравнение с 2.4 деца на жена във фертилна възраст, които са се раждали в недалечното минало, този брой е спаднал до 1,35 деца днес.
Проблемите със застаряващото население и намаляващата раждаемост са характерни за цяла Европа, което води до кризи на пазара на труда, застрахователните и осигурителни системи и икономиката като цяло.
Вижте анализа на спеицалисти пред Actualno.com. Как те обясняват демографската криза в цяла Европа.
И ако се отдалечим от собствения си континент, същата тревога от намаляващата раждаемост споделят и японците, където през 2017 г. коефициентът на плодовитост е 1,43 процента, докато 28 процента от населението е над 65 години.
Освен националните стратегии, които всяка държава трябва да разработи и вътрешнополитическият консенсус, необходим по много сериозни въпроси – никой не се съмнява, че демографията принадлежи към тази категория въпроси. Нужни са и международни партньорства, като трябва да се вземе предвид още едно нещо, което е от голямо значение.
Това е променящият се характер на взаимоотношенията между хората в обществото и фактът, че "традиционните" семейства все по – трудно се създават и все по - лесно се разпадат.
Ангажираността и отговорността, необходими на детето, предполагат желания и умения, които постоянно се променят.
Какво мислят българските депутати за справянето с проблема - какви бяха техните аргументи при последното обсъждане на темата, вижте в ТАЗИ СТАТИЯ.
Наред с укрепването на политическите решения по демографския проблем - като привличане на хора от други страни - трябва да се предоставя помощ и на онези - включително еднополови двойки - които са готови да поемат рисковете, свързани с отглеждането на дете - или осиновяването му - и да го подкрепим.
Демографската криза в Гърция е причината, поради която в наши дни изпитваме толкова голямо удоволствие от радостта на колега, който току-що е станал баща, или на приятелка, която току-що е чула и видяла биенето на сърцето на ембриона, който носи на ултразвук.
*Източник: в. "Kathimerini", превод: БГНЕС.