Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви днес, че Турция трябва да се откаже от "заплахите" срещу страната му, ако иска да започне преговори за намаляване на напрежението в Източното Средиземноморие.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Нека заплахите изчезнат, за да могат контактите да започнат", каза Мицотакис, когато се срещна с гостуващ висш член на Китайската комунистическа партия.
Мицотакис заяви, че по-късно днес гръцкият външен министър Никос Дендиас ще информира генералния секретар на ООН Антонио Гутериш за "беззаконната дейност" на Турция.
Гърция отрече късно в четвъртък, че се е съгласила да проведе преговори с Турция при посредничеството на НАТО за деескалация на напрежението по морските граници и правата за проучване на газ.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„Публикуваната информация, в която се твърди, че Гърция и Турция са се договорили да проведат така наречените „технически преговори“ относно деескалацията на напрежението в Източното Средиземноморие, не отговаря на реалността“, заяви гръцкото външно министерство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
По-рано ръководителят на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че двамата съюзници от НАТО "са се договорили да влязат в технически преговори в рамките на НАТО за установяване на механизми за деескалация, с цел да се намали рискът от инциденти и аварии в Източното Средиземноморие".
Министерството подчерта, че "деескалацията ще се осъществи само с незабавното изтегляне на всички турски кораби от гръцкия континентален шелф".
Напрежението се засилва заради сондажните дейности на Турция, които според Гърция и Кипър нарушават техния суверенитет.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Турция разположи изследователския кораб „Oruc Reis“ в спорните води на 10 август и оттогава удължи мисията.
Гърция отговори, като организира военноморски учения с няколко съюзници от ЕС и Обединените Арабски Емирства, недалеч от по-малките, които Турция проведе между Кипър и Крит миналата седмица.
Европейският съюз наблюдава ескалиращия спор с нарастваща загриженост, като многократно призовава Турция да спре проучвателните дейности и заплашва да удари със санкции Анкара, ако тя откаже да разреши спора чрез диалог.
Мицотакис заяви, че Турция "подкопава" международното право и "застрашава" регионалната сигурност, като се стреми да "промени" географията.