Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Македонският външен министър се оплаква, че България мени позициите си

23 декември 2021, 07:50 часа • 10981 прочитания

Македонският министър на външните работи Буяр Османи каза, че българската страна непрекъснато променя позициите си по време на преговорите си с Република Северна Македония, предаде БГНЕС.

"На практика през целия този процес по въпроса какво точно се иска от нас става въпрос за "движеща се мишена". Миналата година, когато аз за първи път бях в София като министър на външните работи, въпросите бяха съвсем различни", каза Османи. "От онзи документ, който ни бе предаден в София през месец октомври миналата година, до документите, които в момента са на масата за преговори и за които разменяме ноти, според мен е направен голям напредък", каза още Османи пред местната телевизия "21".

Според него, по това време българската страна е поискала да бъде подписан "протокол, меморандум, някакъв документ" към Договора от 2017 г. с точки в този документ. "Но, този процес не бе приет от наша страна и в момента преговаряме за въпросите от пакета 5+1", поясни Османи.

Той смята, че отлагането на дата за започване на преговори за членство на Северна Македония (РСМ) в ЕС няма да дестабилизира страната, но той се страхува от "гръцки сценарий". "Най-големият ми страх е да не влезем в гръцки сценарий, да изпаднем в замразен конфликт с България. Това да бъде нормално състояние на двустранните ни отношения. Да загубим още едно поколение и след време да седнем и да намерим някое решение", добави външният министър на РСМ.

Попитан какво е предложението за македонския език, Османи обясни, че това е същото предложение, което бе подкрепено от словенското, а преди това от португалското и германското председателство на ЕС. В преговорната рамка да бъде написано "македонски език", но с едностранна декларация от страна на България до Европейския съвет, в която тя обяснява позицията си. В същото време ще има и пояснение от наша страна и така ЕС ще приеме и двете позиции, допълни Османи.

На въпроса "защо РСМ е получила за трети път вето от страна на България " Буяр Османи отговори по следния начин: Новото българско правителство бе сформирано само ден преди срещата в Брюксел. Един от аргументите бе, че им е необходимо време...Аз преди време казах, че този път нямаха възможност да кажат "РСМ не е готова", защото ние имаме пълно досие - имаме безупречен доклад на ЕК и никой не може да ни намери забележка относно динамиката на реформите. Имаме стабилно правителство. При нас имаше само един ден нестабилност, когато с участието на "Левица" имаше опит за съставяне на ново парламентарно мнозинство. Тогава аз бях в Брюксел и българският представител веднага излезе и каза: вижте, в РСМ също има политическа криза. Представете си какво щеше да стане, ако това беше продължило по-дълго. И на трето място. Ние предадохме отговорите си навреме. Това са отговори по същество. Ние бяхме напълно готови и поради тази причина бяха намерени други аргументи - необходимо е време, трябва да се анализира декларацията на българския парламент и т.н.

Задочният отговор

30 млн. евро са дадени от македонското правителство за пиар в ЕС и САЩ, а 3 млн. евро - на мозъчен тръст, който е известен с кампаниите си с език на омразата, каза доц. Спас Тошев пред БНТ. Той беше категоричен - трябва да се учим от Гърция. И заяви, че вече има повече разбиране в международно отношение към позицията на България и особено за човешките права на българите в Северна Македония. "Вето, докато Скопие не скъса със своите тоталитарни подходи, наследени от Югославия", настоя доц. Тошев.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес