Македонският парламент прие закон, който дава по-голям статут на албанския език в съседната ни държава. Според дясната опозиция това щяло да застраши националното единство.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Етническите албанци съставляват около една четвърт от двумилионното население на Македония, а албанският досега беше официален език само в области, където малцинството е със съответен процент от населението.
Македонският е основният език, използван в преобладаващо славянската държава.
Сега етническите албанци ще могат да поискат в национален мащаб техният език да се използва в техните административни, здравни, съдебни, полицейски и други подобни официални учреждения. В парламента той може да се използва от избраните от тях представители.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Министерството на правосъдието заяви, че гражданите могат да поискат "във всички институции" използването на език, използван от 20% от македонските граждани. Само македонците и албанците отговарят на това определение.
Приемането на закона беше изискване на етническите албански партии, преди да се съгласят да се присъединят към управляващата коалиция със социалдемократите миналата година.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
Сделката свали от власт партията ВМРО-ДПМНЕ, която беше на власт от 2006 г. насам, предаде БГНЕС.
От ВМРО-ДПМНЕ заявиха, че новият закон рискува да разруши крехката бивша югославска република. "Македония е тази, която ще има полза от този закон, междуетническите отношения ще се успокоят", каза депутатът Артан Груби от Демократичния съюз за интеграция, най-голямата албанска партия.
През 2001 г. етническите албанци се вдигнаха на бунт срещу македонските власти, в резултат на което загинаха повече от 100 души. Решение на тежката ситуация беше намерено със споразумение, предоставящо по-големи права на малцинството.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса