Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Македония отхвърли позицията на ЕС

02 март 2017, 22:03 часа • 5310 прочитания

Македонският президент Георге Иванов отхвърли на днешната си среща с ръководителката на ЕС дипломацията Федерика Могерини призива й да си преразгледа решението си от вчера и да предостави мандата за правителство на СДСМ или партията, осигурила парламентарно мнозинство, както подчертаваше самата Могерини.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Подобен призив отправи и еврокомисарят Йоханес Хан и американският посланик в Македония Джес Бейли

В съобщение на Президенството се изтъква, че държавният глава е пояснил на гостенката, че съгласно Конституцията на страната няма да предостави мандат за сформиране на правителство на онзи, който преговаря за платформи и интереси на други държави, с което посяга върху суверенитета, независимостта и унитарността на държавата.

„Със следизборната платформа се нарушава Конституцията и Охридския договор, а Македония изпада в положение на подчинение и зависимост от друга държава. На изборите гражданите гласуваха за европейски реформи, а не за следизборна платформа на друга държава“, подчертава се в съобщението.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

БГНЕС припомня, че следизборната платформа е т.нар. албанска платформа, изработена и наложена директно от албанския премиер Еди Рама след парламентарния вот в Македония на 11 декември 2016 година.

Македонският президент подчерта и липсата в ЕС на официална реакция, която да осъди намесата във вътрешните работи на страната му. Според него такава реакция би била шанс за ЕС да осъди тази намеса и да потвърди подкрепата за неприкосновеността на границите на Балканите.

Президентът подчерта още, че в хода на евроинтеграцията пред Македония се издигат пречки пред развитието й и се засилва влиянието на международните актьори. „ЕС не трябва да позволи това да продължава и в крайна сметка трябва да определи Балканите като един от най-висшите си приоритети“, посочи Георге Иванов.

В съобщението се казва, че Федерика Могерини е посочила, че разбира сложността на положението и ролята на президента в справянето с политическите предизвикателства. Тя подчерта, че разбира правния и политическия аспект на политическо положение и изтъкна, че е готова да помогне, за да не прерасне политическата криза в междуетническа, пък дори и в геополитическа криза. Тя изрази увереност, че политическите сили на страната ще намерят начин да излязат от сегашната криза.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

В изявление за медиите след срещата си македонския президент Федерика Могерини заяви: „Македония изгуби много време и въпросът е има ли още време за губене. Разговарях с Иванов и го помолих да преразгледа, да отмени решението си и да предостави мандат на онзи, който е осигурил парламентарното мнозинство, защото така е записано в Конституцията на страната“.

По-рано днес тя имаше среща с лидерите на парламентарно представените политически сили. Президентът на Република Македония да спази Конституцията и да даде мандата за сформиране на правителство на лидера на СДСМ Зоран Заев, призова тя след срещата. Според нея основанието за това, че е изпълнен член 90 за осигуряване на мнозинство в парламента. Федерика Могерини посочи още, че всички политически лидери имат задължението да осигурят мира и да допринесат за избягване на кризата. Подчертавайки сложността на положението в момента, тя призова да се избягва разпалване на междуетнически конфликт.

На срещата лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски изрази недоволство от платформата на албанския премиер Еди Рама и посочи отрицателните последици от бруталната намеса във вътрешните работи на съседна държава, противно на принципите на добросъседството. Той подчерта и нарушаването на коалиционния принцип "победител с победител". Този принцип предвижда коалиция между македонската и албанската партии, спечелили най-много гласове на изборите. ВМРО-ДПМНЕ изрази становището, че организирането на бързи избори е най-добрият начин за преодоляване на политическата кризата.

Посещението на Федерика Могерини е сериозна подкрепа за европейските перспективи на страна ни, заяви на свой ред лидерът на СДСМ Зоран Заев след срещата с Могерини. Той добави, че с Могерини бе обсъдена предстоящата среща на Съвета на външните министри на ЕС, на която ще се поиска от Македония да зачита демократичните процеси, които представляват ясно изразена воля на гражданите по време на изборите и са отразени в парламентарните мандати. „67-те мандата са нормално демократично основание за даване мандат за сформиране на правителство. От тук и очакването на ЕС, че следващата правителство, ако покаже резултат в реформите, ще има повече причини да се посвети на ускоряване на процесите по започване на преговори на Македония за пълноправно членство в Европейския съюз ", каза Заев.

Изявления след срещата направиха и лидерите на някои албански партии. „Посланието на Могерини беше, че в тази ситуация няма да ни оставят сами. В ситуацията, когато няма институции, ние имаме договор за стабилизиране и асоцииране и тяхната подкрепа ще се изрази да се върнем на евроатлантическия път съгласно този договор“, каза лидерът на албанската партия „Беса“ Билял Касами.

На свой ред Мендух Тачи, лидерът на Демократичната партия на албанците (ДПА), заяви, че всички приятели на страната са загрижени. „Да дадем всички принос за разрешаването на ситуацията. Посланието на Могерини беше, че вратите на Европейския съюз остават отворени за Македония“, каза Тачи.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес