Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Македония иска спорът за името да се реши на референдум

19 декември 2017, 18:45 часа • 3635 прочитания

Решението за името трябва да се вземе с национален консенсус и с изясняване на мнението на гражданите чрез референдум.

Това заяви министърът на външните работи на Македония Никола Димитров по повод възможностите за разрешаване на т.нар. спор за името, който вече няколко десетилетия хвърля сянка в двустранните отношения между Скопие и Атина, предава MPT.

„Македония ще проведе всички необходими реформи за получаване на дата за преговори с Европейския съюз, но решението за различието, което Гърция има с нашето конституционно име не зависи само от (нашата) страна“, подчерта първият дипломат на Скопие.

Димитров отказа да коментира предложенията за решаването на спора, които циркулират из гръцките медии и общество с оглед на това да не попречи на разговорите, които се водят с посредничеството на американския дипломат Матю Нимиц. Според македонския външен министър обаче е ясно, че за името трябва да бъде проведен референдум.

„Въпросът е от такова естество, за което трябва да бъдат попитани гражданите, за да бъде решението му устойчиво. Мисля, че гражданите трябва да бъдат попитани в интерес на едно устойчиво решение", категоричен бе Димитров.

Македония трябва да „грабне момента“ и през следващите шест месеца да постигне решение с Гърция, за да може следващата година да започне преговори за членство в ЕС. Общността не може да окаже натиск върху Гърция, заяви по-рано австрийският професор Флориан Бибер.

Изявлението на Панос Каменос във връзка с т.нар. спор за името са от минали години, не съответстват на Европейския съюз и 2017-та година. Така коментира също така първият дипломат на Скопие думите на председателя „Независими гърци“, съгласно които неговата партия няма да даде съгласието си за име на северозападната гръцка съседка, което включва думата „Македония", предава скопската телевизия „Канал 5“.

Димитров не пожела да отговори конкретно дали предложението „Нова Македония“ би било приемливо решение и подчерта, че не би желал да дава мнение докато е в ход процесът на преговорите с посредничеството на Матю Нимиц, предаде Фокус.

Говорейки от военния лагер „Далипи" в северния пристанищен град Солун, председателят на „Независими гърци“ Панос Каменос заяви, че неговата партия няма да даде съгласието си за име на северозападната съседка, което включва термина „Македония".

Каменос, който е и министър на отбраната, припомни, че през 1992 г., по време на среща на лидерите на гръцките политически партии при тогавашния президент Константин Караманлис е постигнато съгласие използването на думата „Македония" за името на съседната държава да не бъде основа за започване на преговори между Атина и Скопие.

През 2007 г. обаче Гърция обяви, че ще се съгласи на употребата на термина „Македония", ако той е използван в комбинация с друга дума – стъпка, която Атина приема като огромен компромис в дългогодишния спор със Скопие.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес