Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
04:52 четв  9 ян 2025

Македония иска да реши спора с България, но без да жертва езика и идентичността

28 ноември 2020, 20:45 часа • 8345 прочитания

Правителството на Република Северна Македония ще положи всички усилия за решаване на споровете с България, но няма да прекрачи своите "червени линии" – компромиси с македонските език и идентичност.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

"Искаме решение, което ще бъде трайно и от полза за двете страни. Всяко решение, което засяга тези въпроси, ще бъде повод за допълнително недоверие, а не за нова енергия и вяра в отношенията с България", каза министърът на отбраната Радмила Шекеринска на пресконференция, цитирана от агенция МИА.

Тя подчерта, че всички в правителството на Зоран Заев са оптимисти, че ще се намери решение, но тя не иска да дава някакви прогнози, защото оптимизмът и добрата воля на едната страна не са достатъчни за решаването на спор.

Шекеринска каза, че като член на правителството работи, надява се и полага усилия за по-бързо решаване на тези "дилеми", поставени от България.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Шекеринска изрази надежда, че по спорните въпроси между София и Скопие ще бъде постигнат напредък преди да се види с колегата си Красимир Каракачанов на срещата на военните министри на страните от НАТО през февруари.

"Ако не, надявам се поне, че срещата ще бъде с физическо присъствие, а не видеоконференция. Това дава възможност за изпращане на послания на общата маса, но и за двустранни дискусии. Когато през 2017 г. подписвахме Договора (за приятелство и добросъседство) с България и споразумения в областта на отбраната, очакванията бяха да инвестираме не само във военно сътрудничество, но и в по-голямо доверие", отбеляза Шекеринска.

Министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи обяви, че към процеса на интеграция на Скопие в Европейския съюз може да се добави допълнителна пътна карта за изпълнението на Договора за добросъседство с България.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Според Османи, тезата за българските корени на македонските етнос и език е израз на недоверие в този договор от 2017 г. България спря началото на преговори за присъединяване на Скопие към Европейския съюз и с довода, че договорът не се изпълнява.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch