Независимо, че има хора, които искат да разсекат „Гордиевия възел”, преговорите между Белград и Прищина нямат алтернатива. В Брюксел и Вашингтон работят активно за рестартиране на преговорния процес. Важно е да се запомни, че е необходим сериозен и честен разговор за бъдещите взаимоотношения между Белград и Прищина. Това заяви министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров в интервю за вестник „Труд”, публикувано и на сайта на Министерство на външните работи.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Според него, резултат от диалога може да има сами при уважително отношение към „законните интереси на косовските сърби”, нормите на международното прави и ако реално бъде отчетена тяхната загриженост
Според Лаврод, всяко съдействие отвън трябва да става „без шантаж и извиване на ръцете на едната страна, като същевременно се подхранват съмнителните политически апетити на другата”.
Алтернативата на диалога е изключително опасна за всички, категоричен е руският дипломат.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Според Лавров, проблемът с Косово е свързан с насилственото отнемане на част от Сърбия с пряката подкрепа на Запада. Впоследствие на мястото на автономната област в нарушение на Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН е създадена „самопровъзгласила се квазидържава”, чиято политическа върхушка откровено игнорира международното право и законните искания и интереси на Сърбия и се стреми на всяка цена да легализира сегашното състояние на нещата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
С цената на големи усилия и болезнени компромиси ситуацията е доведена до етап на преговори, като през 2010 г. ЕС влезе в ролята на посредник между Прищина и Белград. След това бяха съгласувани критично важните решения и беше очертан път за постепенно постигане на взаимно приемливо споразумение, които, обаче, „останаха виртуални по вина на обструкциите на косоварите”.