На неотдавнашния протест на сръбските екстремисти на границата с Косово е бил налице сръбско-руски план за подпалване на граничния пункт Ярине. Белград обаче се отказал от изпълнението му. Това каза вицепремиерът на Косово, отговарящ за европейската интеграция, Бесник Бислими, цитиран от БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
В публикация на страницата си във Фейсбук Бислими твърди, че анализ на косовските институции за сигурност показва, че "истинският автор" на протеста на сръбско-косовската граница е бил руският президент Владимир Путин.
Според първия косовски преговарящ в диалога със Сърбия, планът на сръбско-руските служби за предизвикване на голям инцидент е бил осуетен от косовските механизми за сигурност в сътрудничество със западните съюзници, преди всичко САЩ.
ОЩЕ: Вучич: По-добре да ме убиете отколкото да ви предам Косово и Метохия
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Той каза, че "точно както Сърбия има Русия и Китай като съюзници, Косово има Запада и Съединените щати". "Те представляват агресията, ние представляваме свободата", написа Бислими.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
На18 декември от сръбската страна на границата, на пункт Ярине, се проведе протестен митинг на сръбски екстремисти, за който се твърди, че е организиран от руската групировка "Вагнер", в подкрепа на косовските сърби, които блокираха пътищата в тази област за десет дни. От протеста бяха публикувани видеа и снимки на маскирани хора, въоръжени с "Калашников".
Косовските институции и посолствата на САЩ и няколко западни страни призоваха за премахване на барикадите, а премиерът на Косово Албин Курти заяви, че няма да им позволи да останат дълго време. Курти каза, че за премахването на барикадите властите са в постоянен контакт с мироопазващата мисия на НАТО в Косово КФОР, която поиска "още малко време", преди да предприеме необходимите действия за премахване на блокадите в тази част на страната.
ОЩЕ: Руският посланик в Сърбия: Изострянето на ситуацията в Косово цели да се окаже натиск на Вучич
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса