Премиерът на Северна Македония - Димитър Ковачевски, отговори на българския си колега Кирил Петков, който в неделя поиска "институция за правата на българите" към правителството в Скопие.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Ние сме държава, която е поставила въпроса за правата на малките етнически общности, включително българското малцинство, на изключително високо ниво и единствената държава в Европа, която има министерство за малките етнически общности", каза в понеделник Ковачевски, цитиран от БГНЕС. Той добави, че капацитетът на институциите за подобна помощ може да бъде увеличен по всяко време и "е добре да се увеличи, защото всички граждани в тази държава имат равни възможности".
Темата беше повдигната от Петков в интервю в предаването "На фокус" по Нова ТВ - министър-председателят за пореден път изрази позицията на София за вдигане на ветото за евроинтеграцията на Скопие, а именно гарантиране на правата на българското малцинство. "Правата на българите в РСМ трябва да бъдат защитени. Затова трябва да махнем политическата риторика и да се работи. Това правителство няма да направи нищо без българския парламент. Нищо скрито – покрито няма да се случи. Ние ще защитим изцяло нашия интерес", отбеляза Петков.
Според Ковачевски - в Северна Македония има законови решения, които насърчават правата на по-малките общности във всякакъв смисъл – от използването на езици, през равен достъп до заетост в публичния сектор, до различни държавни програми в рамките на бюджета, както и чрез други институции, които се формират. По думите му, "всички граждани имат равни шансове за личностно и професионално развитие".
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„Имаме и омбудсман, който се грижи за правата на всички граждани, включително българското малцинство, т.е. гражданите, които се самоопределят като българи в страната, така че е нормално, ако някой е застрашен, да го направи чрез тези институции", каза Ковачевски преди панела, организиран в рамките на събитието "Социално-политическо участие на младите хора".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
ОЩЕ: Манипулирано ли е преброяването в Северна Македония? Говорят историците