Отношенията между Сърбия, Косово и Албания отново излязоха на международната сцена, след като сръбският президент Александър Вучич беше на посещение в централата на ООН в Ню Йорк.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Вучич не разкри разочарованието си след срещата с генералния секретар на ООН Антониу Гутериш в Ню Йорк. "Надявах се на по-голямо разбиране, не само за сърбите в Косово, но и за самата Сърбия. Да си призная, не съм доволен от постигнатото по време на преговорите в Ню Йорк", каза Вучич пред държавната телевизия РТС, предаде БГНЕС.
Според него всички негови събеседници в Ню Йорк категорично "са защитавали независимостта на Косово, а това нещо за сърбите е много трудно да бъде прието".
"Сърбия винаги е готова на преговори и компромис за разрешаването на косовския проблем, но не сме готови на унижение...Това нещо казах и на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш", каза още Вучич.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Според сръбския президент "той се опитвал да извлече максималното за Сърбия след тъпата и безотговорна политика на предходните власти в Белград", които поставили въпроса за независимостта на Косово пред Международния съд. "Те сложиха печат върху независимостта на Косово. Аз се опитвам да отворя този плик и да взема максималното от него", каза още Вучич.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Той отхвърли твърденията, че е скрил визитата си в САЩ с аргумента, че "пътувал с редовен полет, заедно с още 270 души на борда на самолета".
Междувременно албанският премиер Еди Рама заяви пред Politico, че Сърбия няма да се присъедини към Европейския съюз преди Албания, защото тя е изправена пред трудния въпрос, свързан с Косово. Независимо от факта, че Сърбия е сочена като лидер сред потенциалните нови страни-членки от Балканите в новата стратегия на ЕС за разширяване, лично очаквам този надпис да продължи да виси и след 2025 година, каза още албанският премиер.
"Сърбия няма да стане член на ЕС преди Албания. Това нещо знаем със сигурност. Сърбия е длъжна да премине през болезнения процес на признаването на Косово или поне през разрешаването на косовския проблем. Твърдо вярвам, че е необходимо да се случи чудо, но това няма как да стане, за да влязат в ЕС преди нас", каза още той.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Еди Рама изрази оптимизъм относно "зелената светлина" от страна на Брюксел за Македония и Албания. Според него Европа се нуждае от Балканите. "Чисто и просто поради сигурността. Имигрантската криза доказа това нещо на практика. Само си представете какво ще стане, ако Балканите са игрище на някой друг, независимо на кого, а не на Европа", каза още албанският министър-председател.