Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коледа по света

25 декември 2013, 10:30 часа • 178236 прочитания

Разбира се, Коледа е всеобщ празник, но празникът има свои традиции в различните държави по света. Ето и някои от тях:

Австралия

Там Коледа често се празнува на плажа при 40 градуса температура. В Южното полукълбо Коледа съвпада с ваканцията и отпуските и австралийците обичат да прекарват празничната нощ в градината на светлината на свещи и факли. По традиция коледната елха тук се слага на 1 декември.

Австрия

Това е страната, където се ражда известната коледна песен „Зимна нощ", изпълнена за пръв път в църквата „Свети Никола" в Обендорф, близо да Залцбург, през 1818 година.

Аржентина

Хората там украсяват не елха, а вечно зелените дръвчета със сняг, направен от памук. Традиционно на Коледната вечеря цялото семейство се събира в лятната градина.

Армения

Арменците празнуват Бъдни Вечер на 5 януари, а Коледа и Богоявление в един ден - на 6 януари, тъй като спазват Юлианския календар.

Великобритания

Традиционно, във Великобритания коледната елха присъства във всеки дом. На Острова елхата се свързва първо със кралица Виктория и сватбата и с принц Алберт който бил германец. През 1841 година той украсява Коледна елха в замъка Уиндзор за да му напомня за неговият роден дом. Самата традиция води началото си именно от Германия, където с украсяване на вечнозелените дръвчета се празнува дара на светлината около най-късия ден на годината – 21 декември или зимното слънцестоене.

Коледното меню е представено от огромна пълнена патица (гъска) или пуйка с гарнитура от печени картофи и забележителния коледен пудинг, който се приготвя буквално от всички членове на семейството. Католиците в Ирландия имат обичай да осветяват изцяло прозорците си. Цялото семейство със свещичка в ръка коленичи и се моли. След това свещичката на най-малкото дете или на най-младия от компанията се поставя в центъра на масата, а всички останали свещи се поставят на ръба на прозорците, за сочат пътя на Мария и Йосиф в нощта.

Индия

Там Коледата е символ на братството. Всяка къща следва да се превърне в остров на топлотата и разбирателството. Семействата взаимно си ходят на гости и пеят песни, свирят на барабан и чинели, а през това време домакините ги черпят със сладки, плодове и им подаряват цветя. Християните в страната присъстват масово на коледната меса, която трае два-три часа.

Италия

Коледните празници на Ботуша минават под мотото: „Коледата у дома. Великден – където ти видят очите”. На трапезата в Италия има много риба и рибни ястия, предпочитани блюда са и тези с пържено месо. Задължително се приготвя и т.нар. „пеноне” – козунак от грозде и мандарини. Подаръците пък ги носи не Дядо Коледа, а младенецът Исус, който идва през нощта, когато всички спят. Затова масата никога не се раздига в тази нощ, тя остава пълна с ястия и сладкиши, за да може Исус Христос да се подкрепи за здравето на обитателите на дома.

Мексико

Там подготовката за празника започва още от 16-ти декември. Къщите се обкичват със зелени растения, мъх, разноцветни фенери и в средата на хола се поставя една ясла. Децата носят малки статуи на Йосиф и Мария и ходят от къща на къща, което символизира търсенето на подслон от двамата в Коледната нощ.

В самата нощ децата и младежите играят играта „Пината" -това са малки глинени гърнета, пълни с бонбони и малки подаръци, окачени за тавана. Всяко дете със завързани очи трябва да счупи едно гърне, за да вземе бонбоните и подаръка.

Русия

Празникът е отражение на славянските обичаи. Например, на Коледа, която се празнува на 7 януари заради броенето по Юлианския календар, момичетата, които още не са омъжени, изкачват стъпълата пред къщата, повтаряйки „да” или „не” , за да видят дали ще срещнат избраника на сърцето си. Друга традиция-символ: между клоните на елхата е била укривана дни наред клетка с бели гълъби, които са били пускани на свобода на Бъдни вечер с надеждата да се върнат с късмет и щастие.

Холандия

Традицията тук обяснява защо Дядо Коледа минава през комина и защо пред камината се оставят чорапи за подаръци. Там образът на белобрадия старец се поема от Свети Никола (Синтер Клаас). Според холандските вярвания Синтер Клаас бил много щедър владика, които правел тайно много добрини на хората. Един ден, когато узнал, че един беден търговец няма пари за зестра на дъщерите си и не може да ги омъжи, добрият човек хвърлил през комина на къщата три торбички със златни монети. На другия ден трите девойки ги намерили в чорапите си, които били оставили да се сушат през нощта.

САЩ

Обикновено шест седмици преди Коледа по улиците на американските градове вече излизат стотици копия на Дядо Коледа. Този американски Дядо Коледа е бил вдъхновен от Свети Николас, защитника на децата. През 19 век един американски карикатурист пръв го изобразява с голям корем, бяла брада и червени дрехи. Според някои социологически проучвания 60% от американските деца между девет и десет години все още вярват в съществуването му.

Близо до мексиканската граница хората украсяват градините си със свещи, сложени в кафяви хартиени пакети, наполовина пълни с пясък. Тези „луминариас" идват от Мексико. На югозапад хората не залагат на тежък коледен обяд, тъй като отиват на сърф следобед. И вместо елха, с червени ленти се украсяват вечнозелените палми. На североизток, където е по-студено, нюйоркчани отиват в специални ферми, за да отсекат своето коледно дърво. Някои го украсяват с гердани от пуканки, други с орнаменти от дърво и коприна. В своите градини американците създават цели сценки, където главният герой е Дядо Коледа, управляващ шейната със северни елени.

В навечерието на Коледа протестантските църкви имат служба, а католиците - среднощна меса. Те организират специални коледни пиеси: децата играят сцени, свързани с раждането на Исус.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес