Румъния и България не са европейски държави втора ръка. Впечатлението, което имат някои в Австрия от нас, е погрешно. И България, и Румъния имат своето място в Европа.
Това каза кметът на Тимишоара Доминик Фриц в деня на официалното откриване на “Тимишоара - европейска столица на културата” пред БТА.
По думите му най-важният момент от общо 130 събития, които предстоят през следващите три дни в Тимишоара, ще е това на площад “Унири” тази вечер, 17 февруари, с концерти на изпълнители от цяла Европа.
На сцената тази вечер ще свири и българинът Филип Симеонов - един от най-известните кларинетисти у нас и единственият кларинетист на румънската група “Тараф де Калиу”.
По този повод Фриц коментира: "Българското наследство в Тимишоара е много важно. Най-важният кмет в историята на Тимишоара е бил българин - банатският българин Карол Телбис. Той е бил градоначалник близо 30 години. Избран е за кмет на Тимишоара много млад, когато е бил на 30 години. Той е бил този, който е решил, че историческата крепост около Тимишоара трябва да бъде разрушена. Било е трудно, много смело и противоречиво решение за онова време - началото на XX век. Но това е дало път на развитието, което наблюдаваме днес в града. Площадите тук са само, защото Карол Телбис е имал кураж. И аз се чувствам много близко до него и до българската общност, която е изключително активна тук, в Тимишоара. Затова за нас беше много важно да имаме и изпълнител от България на официалното откриване на “Тимишоара - европейска столица на културата”.
По отношение на отказа на Австрия и Нидерландия да подкрепят членството на България и Румъния в Шенген, кметът на града каза следното: "Да, те са скептични. И тук не говоря само за Австрия, но и за Швеция. Точно затова трябва да покажем, че не сме европейци втора ръка, че имаме с какво да допринесем за Европа."
"Впечатлението, което имат някои в Австрия от България и Румъния, е погрешно. Затова смятам, че трябва да надигнем глас не само в момент на криза, когато се взима решението, а през цялото време. Няма да се изморим през тази година да демонстрираме, че Румъния има своето място в Европа, че България има своето място в Европа. И двете трябва да бъдат в Шенген."
Целият проект "Тимишоара - европейска столица на културата" ще струва 44 милиона евро. 5000 артисти и 1500 доброволци ще бъдат ангажирани през цялата година след като Тимишоара спечели титлата "европейска столица на културата". В програмата с различни проекти участват 21 държави - сред тях САЩ, Тунис, Германия, Франция, Австрия.
Доминик Фриц е роден през 1983 г. в Льоррах, Германия. Работил над 10 години в немската публична администрация, преди да предприеме стъпки в местната политика в Тимишоара. През 2009 г., след като специализира “Политически и административни науки” в Германия, Франция и Великобритания, започва професионалната си кариера като съветник в Германската агенция за международно сътрудничество (GIZ). Между 2016 и 2019 г. е началник на кабинета на бившия президент на Германия и бивш директор на МВФ Хорст Кьолер. Заема длъжността кмет на Тимишоара от 2020 г.. Член на партията "Съюз за спасение на Румъния", той е единственият кмет в Румъния без румънско гражданство.