Гръцкият министър на отбраната Панос Каменос загатна, че може би е променил леко твърдата си позиция по спора за името на Македония, пише Ekathimerini.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Говорейки пред репортери, Каменос повтори, че използването на „гръцкия термин "Македония“ няма как да бъде начална позиция за преговорите и изрази надежда, че „всяко предложено решение ще запази националните интереси и ще бъде прието от всички в политическия свят“.
Въпреки това, анализаторите смятат, че това не изключва възможността за използването на компромисно име, което да включи и славянско изписване на името Македония.
Също така Каменос заяви, че по време на преговорите е имало две „важни решения“ – едното през 1992 г., когато Съветът на партийните лидери в Гърция установява гръцката позиция, че думата „Македония“ не трябва да бъде използвана в решението и второто, взето през 2008 г., на срещата на високо равнище в Букурещ, когато Атина налага вето за влизането на северната ѝ съседка в Алианса, докато не бъде решен спорът за името, предаде Фокус.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Според външния министър Никос Кодзиас правителството твърди, че „преговаря за компромисно име – нещо, което Гърция представи като позиция в Букурещ“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Описвайки и това през 1992 г., и букурещкото решение като „важни“, Каменос загатна , че това може да бъде основата за неговата позиция, а не строгото придържане към старата, която категорично отхвърля използването на името "Македония".
Предишните повтарящи се изказвания на военния министър, че никога не би приел решение, включващо думата „Македония“, създадоха търкане в управляващата коалиция, предизвиквайки критика от страна на опозицията, че правителството няма единно мнение относно преговорите.