Сериозно предизвикателство за сигурността на Косово се очертава да бъдат осъдените лица за участие в боевете в Сирия и Ирак, чиито присъди изтичат следващите месеци.
Това сподели в Брюксел командващият КейФОР Джовани Фунго. „Сигурността на Косово остава крехка и много нестабилна, има много условия, които могат да доведат до насилие. Всеки ден се сблъскваме с политически предизвикателства и етническо изостряне, с верски екстремизъм, проблеми с бежанците и мигрантите, както и с руското влияние“, припомни той.
„Следващите месеци ще видим някои участници от войните в чужбина да изрежат присъдите си и да се върнат в обществото, което може да се превърне в голямо предизвикателство“, посочи още командващият КейФОР.
Косовският зам-министър на вътрешните работи Валдет Ходжа споделя опасенията на Джовани Фунго. Според него властите успяха да блокират първоначалната тенденция косовски граждани да отиват в Близкия изток, за да се бият на страната на терористичните групировки. Сега предизвикателството е дерадикализацията и реинтегрирането на тези лица. Ходжа уверява, че властите имат такава програма. Все пак има опасения, че страна няма опит в това отношение. Част от усилията на властите са насочени да блокират проникването на радикална ислямистка литература в затворите и изобщо радикализацията там.
В момента 50 косовари излежават присъди за участие във войната Сирия и Ирак на страна на джихадистите. Срещу 34 лица още текат съдебни процеси, а разследвания се водят спрямо 131 лица. През 2016 година в Прищина бяха осъдени 31 души за участие в терористична дейност. Само този януари бяха осъдени 7 лица с обща присъда от 18 години и 6 месеца. Между тях са и бивши имами, какъвто е случаят със Зекирия Казими, осъден на 10 години затвор.
В рамките на борбата срещу тероризма косовският парламент прие закон, според който всеки косовар, взел участие във война в чужбина на страната на джихадистите, може да бъде осъден на затвор до 15 години.
Като цяло 300 косовари са взели участие във войните в Сирия и Ирак на страната на терористичните групировки „Исямска държава“ и „Джебхат ан-Нусра“. От тях са убити 70 души. Силите за сигурност твърдят, че в момента в двете страни има 140 косовари, между тя са жени и деца.