Администрацията на САЩ поиска властите на Косово да оттеглят законопроекта си за създаване на собствени въоръжени сили, съобщи помощник-държавният секретар на САЩ по въпросите за Европа и Евразия Хойт Браян Ий.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
„Бихме искали правителството да направи крачка назад и да свали законопроекта от масата“, каза представителят на американското външнополитическо ведомство пред косовския канал RTK, предаде БГНЕС. Дипломатът поясни, че според Вашингтон „трансформацията на силите за сигурност на Косово в пълноценна армия трябва да стане с внасяне на поправки в конституцията".
Той призова Косово да продължи консултациите си с етническите малцинства по повод идеята за създаване на армия и да подпише споразумение с Черна гора за обозначаване на границата. Това се явява стъпка към ЕС и НАТО, каза американският пратеник.
Идеята за създаване в Косово на пълноценна армия по пътя на трансформиране на силите за сигурност за пръв път прозвуча в Прищина във връзка със ситуацията около влака Белград- Косовска Митровица. След този инцидент парламентът на Косово одобри инициатива на лидера Хашим Тачи за създаване на армия. По данни на сръбски медии създаването на въоръжени сили се планира да се проведе в три етапа и да завърши към 2019 година. Във връзка с това Тачи започна преговори за закупуване на хеликоптери и леко въоръжение, а косовските пилоти вече преминаха през обучение в Турция.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Москва осъди тези стъпки на Косово. "Считаме намерението на властите в Прищина да осъществи въпреки позицията на Белград и косовските сърби трансформация на силите за сигурност на Косово в пълноценни въоръжени сили за абсолютно безотговорна стъпка.. Считаме я за крайно опасна за стабилността на Балканите и европейския континент като цяло“, подчерта официалният говорител на министерството на външните работи на Русия Мария Захарова. По думите ѝ „идеята за създаване на косовски въоръжени сили противоречи на основополагащия документ – резолюция 1244 на СС на ООН". Тя предвижда силово присъствие в района само на основата на мандат на СС на ООН. Това са силите за Косово, състоящи се от контингенти на страни-членки на НАТО.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България