Пристигайки на първата си среща на върха на Европейския съвет в Брюксел, гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че Гърция и Европейският съюз не трябва да бъдат заложници на Турция заради миграцията и трябва да имат "план Б", който да отговори на евентуална нова бежанска криза, предаде БГНЕС. Позицията е подобна на тази на президента Румен Радев, който настоя правителството ни да работи за общоевропейски план в случай на нова бежанска криза.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
"Миграционните потоци през последните месеци се увеличиха значително", каза той, като заяви, че въпросът "трябва да бъде решен на европейско равнище".
"Гърция и Европа не могат да бъдат изнудвани от Турция по този въпрос и ЕС трябва да демонстрира много по-голяма солидарност спрямо Гърция при управлението на този въпрос, като излезе с нов пакет за миграция и убежище, но също така и с план за спешни случаи - в случай, че настоящата криза се превърне в спешна ситуация", обясни Мицотакис пред репортери преди срещата на върха на Европейския съвет в Брюксел.
Въпреки че Brexit и турската военна операция в Североизточна Сирия доминират както теми на срещата на върха, се очаква да бъдат обсъдени и мерките за справяне с нововъзстановилата се миграционна криза. Коментирайки възможен "План Б" за миграция, гръцките правителствени служители заявиха, че ако действията на ЕС не спрат мигрантските потоци от Турция към Европа, тогава Брюксел ще трябва да предложи други мерки. Те също така подчертаха необходимостта всички държави от ЕС да се съгласят да споделят тежестта на отговорността.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Междувременно в Атина министърът на закрилата на гражданите Михалис Хрисохоидис представи проектозакон на управляващите депутати от "Нова демокрация", който има за цел да ускори молбите за убежище и да увеличи темпото на връщане и депортиране, в опит да намали продължително броя на мигрантите и бежанците, хванати в Гърция в бюрократични процедури. Христохоидис каза, че като част от усилията за решение на проблемите с пренаселените лагери на островите 20 000 души ще бъдат прехвърлени в континенталната част - 10 000 в хотели и още 10 000 в лагери, осигуряващи подобрени условия на живот.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България