Хърватското правителство днес не успя да получи подкрепата на парламента за обучението на украински военни по програма на Европейския съюз, която разедини лидерите на страната, предаде БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Европейският съюз стартира най-голямата си досега мисия за военно обучение, чиято цел е да подготви първоначално 15 000 украински войници в няколко държави-членки. Участието в мисията, която има за цел да подкрепи борбата на Киев срещу Русия, раздели политиците в Хърватия, която е членка на ЕС и НАТО.
Президентът Зоран Миланович неведнъж е заявявал, че е против, и е твърдял, че това ще "въвлече Хърватия във войната повече, отколкото е необходимо". "Това би означавало войната да се пренесе в Хърватия", заяви през октомври Миланович, чиито правомощия са ограничени, но който е главнокомандващ въоръжените сили на страната.
Следете развитието на войната в Украйна тук
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Изявленията на президента накараха консервативния министър-председател Андрей Пленкович, чието правителство подкрепи предложението за обучение, да го обвини в "проруски възгледи". Заради разногласията правителството подложи въпроса на гласуване в парламента в петък.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Решението за това дали около 100 украински войници ще бъдат обучавани в Хърватия е "избор между Украйна и режима на Путин", заяви Пленкович преди гласуването. Въпреки това, едва 97 депутати подкрепиха предложението, което е по-малко от необходимите две трети, за да бъде то прието. Този акт нанесе сериозен удар на министър-председателя.
Депутатите от опозицията, които се противопоставиха на този ход, твърдят, че той ще превърне Хърватия в "мишена" за Русия. Близо 60% от хърватите са против обучението на украински войници в страната им, а около една трета са "за", показва проучване, проведено по-рано този месец.
Основният център на Мисията на ЕС за военна помощ (EUMAM) ще бъде създаден в Полша, а вторичният щаб ще бъде в Германия. Мисията е създадена за първоначален период от две години и се очаква да струва около 60 млн. евро годишно. Парите идват от Европейския механизъм за мир на блока - фонд, който е силно натоварен, тъй като се използва за покриване на разходите за доставки на оръжие от членове на ЕС за Украйна.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса