Хърватия ще изпрати писмо за намерение да се присъедини към механизма ERM II, известен като чакалнята на еврозоната, до юли, според управителя на централната банка Борис Вуйчич.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Това действие ще позволи на страната да се присъедини към валутно-курсовия обменен механизъм през 2020 г., казва Вуйчич по време на дискусия в Загреб.
"Предстои да вземем решение за датата на писмото, но вероятно ще бъде изпратено през второто тримесечие", посочва централният банкер, цитиран от Bloomberg.
Страните кандидатки за евро обикновено остават в механизма, който ограничава движението на валутния курс спрямо еврото, в продължение на две години. Aко отговарят на критериите за конвергенция, приемат еврото в края на този период.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
За да бъде приета в т.нар. „чакалня“ на еврозоната, Хърватия трябва да докаже устойчивостта на икономиката си. Според Европейската комисия страната изпълнява всички необходими изисквания, с изключение на това за стабилността на валутния курс.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Държавният дълг на Загреб намалява, като в момента е около 70% от БВП. Само преди 5 години размерът му беше 86% от хърватската икономика.
Подобно на българския лев, хърватската валута вече е обвързана с еврото, а около 80% от банковите депозити са в евро. Именно заради това Хърватия не може да загуби много от гледна точка на паричния си суверенитет, смята Вуйчич.
България и Румъния също се опитват да се присъединят към еврозоната, която понастоящем се състои от 19 държави.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
В края на миналата седмица българският премиер Бойко Борисов увери, че страната ни ще влезе в чакалнята на еврозоната през юли. Експерти обаче предупредиха, че растежът на БВП на глава от населението не е достатъчен, за да се целим във валутния блок. Според други при влизане в паричния съюз държавният дълг може да се удвои.
За да ни допуснат до чакалнята на еврото е важен резултата и от стрес тестовете, при които ЕЦБ проверява 6 български банки. От Брюксел са категорични, че първо трябва да влезем в Банковия съюз на ЕС, а после в чакалнята.
Все още не е сигурно дали България отговаря и на другото важно изискване – критериите от Маастрихт.