Една от най-големите синдикални конфедерации в Румъния - Националният синдикален блок (НСБ) проведе протест пред сградата на парламента с искане за по-ниско данъчно облагане на заплатите. Около 3000 синдикални членове взеха участие, ядосани на това, което наричат враждебен пазар на труда и обвиниха политическия елит, че дава приоритет на капитала. Това накара около пет милиона румънци да емигрират в търсене на по-добри заплати в чужбина, пише Euronews.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
„Затрупани сме с данъци и такси, те трябва да бъдат намалени“, казва един от протестиращите, „Особено данъците за работа, така ще можем да повишим стандарта си на живот и няма да се налага да ходим в чужбина“. Протестиращите твърдят, че повече от 42 процента от брутния им доход отиват в държавата, в сравнение със средните 38 процента за ЕС.
Още: Румъния 2024 г. - четири ключови предизборни кампании
Трети в ЕС с най-ниска заетост
Ниските заплати и високото данъчно облагане класираха Румъния като третата с най-ниска заетост в ЕС през 2023 г. след Италия и Гърция, според данни на Евростат. Само 69 процента от румънците на възраст между 20 и 64 години са работещи, което означава, че почти една трета от населението не работи.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
„В момента имаме изключително високо ниво на данъчно облагане“, казва президентът на Националния синдикален блок Думитру Костин, „Освен това имаме проблеми с почти два милиона граждани, които не са платили дори цент данък върху доходите си или вноски за пенсии или здраве през миналата година.“
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
През 2023 г. Румъния е отчела работещо население от 7,7 милиона души, но само 5,6 милиона души са плащали осигурителни вноски. 2,1 милиона заети не са плащали вноски, въпреки че в някои случаи са получавали помощи.
Контас Мениджмънт, компания за счетоводни услуги със седалище в Букурещ, казва, че основната данъчна ставка върху дохода е определена на 10 процента, но задължителните вноски на служителите в социалния фонд, здравното осигуряване, обезщетенията за безработица и държавния бюджет повишават процента от брутната заплата, вземана от държавата много повече.
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Protest BNSForța BNS! 📢👌🏻
Публикувахте от Blocul Național Sindical в Понеделник, 13 май 2024 г.
Още: Букурещ към румънците, живеещи и работещи в ОАЕ: Върнете се у дома