Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Харадинай отново се противопостави на Тачи за границата

26 октомври 2018, 15:50 часа • 980 прочитания

Косовският премиер Рамуш Харадинай отново се противопостави на идеята на президента Хашим Тачи за "корекция на границата" и повтори позицията си, че не признава никакво споразумение със Сърбия, което да води до промяна на границите.

На конференция за журналисти след днешното заседание на правителството, Харадинай подчерта, че "може да има юридически обвързващо споразумение за взаимно признаване със Сърбия, но не договор, основваащ се на територията и на границата".

„Това е замаскиране на разделянето на Косово. Косово е това от 17 ноември 2008 г., заяви Харадинай. Той подчерта, че Косово се интересува от помирение със Сърбия, за да затвори отворените въпроси в региона, предаде БГНЕС.

За резолюцията на опозицията за диалога в Брюксел между Прищина и Белград Харадинай заръча на опозицията да потърси вариант за това, което прави в този диалог.

„Би било добре за опозицията да има вариант за това, което е добро, а не само за това, което не прави. Мисля, че вече определихме, че не трябва никой да има право да преговаря с никого за границите от 17 февруари“, каза Харадинай.

Косовският премиер заяви, че страната губи време с непродуктивни дискусии и по този начин отслабва собствените си позиции на външната равнина. Според Харадинай би било полезно да се приеме резолюция за диалога, но за този диалог следва да бъде сформира и делегация на Косово.

Отношение по темата за границата между Косово и Сърбия взе в Тирана и президентът на Албания Илир Мета. Според него предложението за промяна на границите между Белград и Прищина изразходва много енергия за погрешни цели.

В конгресния център „Джордж Маршал“ Мета заяви, че диалогът между Косово и Сърбия навлиза в заключителната си фаза. „Според мен са необходими съвместни европейски и американски усилия, за да бъде доведена докрай тази работа.

Последното предложение за нов дебат относно окончателното споразумение за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия изразходва много енергия за неправилни цели. Той нито консолидира, нито успокоява Балканите, каза Мета.

Това дебат, според ръководителя на албанската държава, се води на тежък провокативен език.

“Откриването на такова разискване в момент, когато тревожни червени предупредителни флагчета от САЩ и ЕС бяха размахани относно намесата на трети участници в региона, го направи още по-тревожно. През последните седмици видяхме политическа реторика с яростен провокативен език, възкресявайки "носталгията" по ужасния геноциден режим. Не може да има по-голяма пряка заплаха от това за нашата сигурност“, смятат Мета.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес