Европейският съюз е "много уверен", че Македония ще уреди продължаващия отдавна спор с Гърция за името си преди юли, заяви еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан.
Атина отдавна се противопоставя на името на Македония, като твърди, че то предполага Скопие да претендира за територията и наследството на историческата северна част на Гърция със същото име.
Спорът, който се развива след независимостта на Македония след разпадането на Югославия през 1991 г., възпрепятства плановете на Скопие да се присъедини към НАТО и Европейския съюз.
На въпрос дали този спор може да бъде решен до края на българското председателство на блока, което приключва през юни, еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан заяви, че е "много уверен в това".
Хан е в София за разговори между министрите на външните работи на ЕС и техните колеги от страните-кандидатки за присъединяване към блока, предаде БГНЕС.
ЕС миналата седмица представи нов план за членство в държавите от Западните Балкани, включително Македония, но заяви, че трябва да решат спорове, преди да се присъединят.
Македонският премиер Зоран Заев заяви миналата седмица, че страната му е готова да направи отстъпки, като добави допълнително наименование.
Предложенията включват Горна Македония, Северна Македония, Вардарска Македония и Македония - Скопие.
Македонският външен министър Никола Димитров каза пред репортери в София, че страната му е узряла и вече няма нужда от "корени отпреди 2000 години, за да се чувстват уверени в себе си". "По-добре е да си сътрудничим и да се надпреварваме за нещата, които имат значение днес, отколкото да се състезаваме кой е имал по-славни победи и поражения в нашата богата история", каза той.