Светият синод на Гръцката православна църква обяви днес, че е "напълно против" плана на правителството за легализиране на еднополовите бракове, който трябва да бъде внесен в парламента следващия месец.
Ако мълчим, носим тежката отговорност
„Държавата е законодател, но това не лишава църквата от свободата на изразяване, нито я освобождава от задължението да информира хората. Ако мълчи, носи тежка отговорност”, прецениха от Синода в края на продължилото повече от пет часа извънредно заседание.
Митрополитите на Гръцката православна църква, която не е отделена от държавата по конституция, решиха да изпратят писма, в които изразяват позицията си, до всички депутати от събранието (които са 300) на 4 февруари и да се обърнат към вярващите във всички църкви в Гърция и с листовки да ги информира за съпротивата срещу предложения закон, който трябва да бъде приет в следващите дни в Министерския съвет.
Според тях проектозаконът ще насърчи "премахването на бащинството и майчинството" и "изчезването на ролите на половете в семейството". „Тази законодателна институция обрича бъдещите деца да растат без майка и баща, в среда на объркване на родителските роли“, смятат митрополитите.
Премиерът Кириакос Мицотакис наскоро обяви, че проектозаконът трябва да бъде разгледан в събранието до средата на февруари, въпреки съпротивата на Църквата, която има голямо влияние върху обществото, и част от консервативния лагер, към който той принадлежи. „Ще се вслушаме в мнението на Църквата, но държавата създава законите, тя не създава законите в сътрудничество с Църквата“, каза Мицотакис, при представянето на своя проект.
Още: Ще има ли еднополови бракове и в Гърция?