Гърция подаде официални протестни ноти до Сърбия и Украйна във връзка с военния товар на самолета, който се разби на нейна територия по време на аварийно кацане, съобщи източник от гръцкото външно министерство.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Самолетът Ан-12, който се разби близо до северния гръцки град Кавала късно вечерта в събота, убивайки всичките осем членове на екипажа на борда, е превозвал 11,5 тона боеприпаси за минохвъргачки сръбско производство за Бангладеш, който е бил купувач. Самолетът е бил експлоатиран от украинския товарен превозвач "Меридиан". Украинското външно министерство съобщи, че осемте души от екипажа са украински граждани.
Източник от гръцкото външно министерство заяви, че Атина официално се е оплакала на Белград и Киев, че не е била предварително предупредена за естеството на товара. Служителят заяви, че посланикът на Гърция в Белград е бил инструктиран "да предаде незабавно жалба до Сърбия, в която се подчертава необходимостта гръцките власти да бъдат предварително уведомени за естеството на товара". Часове по-късно украинският посланик в Атина е получил подобна нота, каза служителят.
Първоначално е имало объркване относно товара на самолета и крайната му дестинация. Той е излетял от сръбския град Ниш в събота и е трябвало да направи междинно кацане в Аман, Йордания.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Свидетели твърдят, че са видели Антонов да гори и са чули експлозии. Видеоклипове, споделени в социалните медии, показват как самолетът е погълнат от огромно огнено кълбо, когато се удря в земята късно в събота. Отломки са се разпръснали на голяма площ, а мястото на катастрофата - заобиколено от полета - се вижда от въздуха, каза фотограф на АФП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Местните жители съобщават за респираторно дразнене след катастрофата. Властите забраниха на жителите да влизат в близките полета, докато не бъдат отстранени останките и всички невзривени боеприпаси.