"В момента Русия изглежда не е способна да разбере принципните позиции на Гърция във външната ѝ политика". Това гласи основата на позицията на Гърция, публикувана на сайта на гръцкото външно министерство заради напрежението между двете държави, което доведе до отзоваване на дипломати. Припомняме, че преди месец Атина реагира много остро на опити на Москва за влияние върху преговорите за името на Македония, включващи подкупи за гръцки държавни служители, както и опити на Русия да засили влиянието си на Атон – поне от гръцка гледна точка. Последва реакция и от страна на Русия, макар и с известно забавяне, която изгони гръцки дипломати, след като Гърция стори същото. Заради руската реакция беше отзован гръцкият посланик Андреас Фриганас да си тръгне, а Москва така и не назова публично кои гръцки дипломати станаха "персона нон грата" на територията на Руската декларация.
Изрично в декларацията на гръцкото външно министерство по скандала се подчертава, че Гърция има "многостранна независима външна политика и като суверенна държава с дълга история изисква респект и връзки с всички държави, основани на равенство". Атина добавя и и че гледна точно в този "приятелски контекст“ и на Русия.
"Откакто Русия започна да се държи като другар по оръжие с Турция, снабдявайки я с редица оръжейни технологии, изглежда стабилно се дистанцира от позициите, съответстващи на нивото на приятелство и сътрудничество, характеризиращо гръцко-руските отношения за изминалите 190 години. Русия изглежда не разбира, че Гърция има свои собствени интереси и критерии за международните отношения. В този контекст звучи руското решение да експулсира служители на гръцкото посолство в Русия. Решението на Руското външно министерство, за разлика от гръцкото решение, което е основано на специфични доказателства за нелегална дейност на руски официални лица в Гърция, не е базирано на доказателства. Напротив – руското решение е произволно, реваншистко и не е базирано на доказателства", гласи ядрото на гръцката позиция.
Атина директно "напомня" на Русия, че "нито една държава в света няма да толерира опити за даване на подкуп на държавни служители, принизяване на външната ѝ политика и намеса във вътрешните ѝ работи".
"Гърция взе мерки след като разполагаше с документални и конкретни доказателства. Нещо повече – Гърция никога не се е месила или опитвала да се меси във вътрешните работи на Русия", подчертава Атина.
"Очевидно е, че има някои руснаци – за щастие малко, които си мислят, че могат да действат в Гърция без да зачитат законите и правилата и дори да отправят заплахи. Приятелството между Гърция и Русия диктува такива нагласи да бъдат изоставени. Такъв е случаят, касаещ усилието да се наложи присъствието на "Имперското православно палестинско общество" в Гърция – организация, създадена през XIX век с цел да "дехеленизира“ църковните общности в Близкия изток", посочва още Гърция.
Позицията завършва с обещанието Гърция да отговори търпеливо и трезво на мерките от страна на Русия.