Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гърция празнува края на 12-годишния фискален надзор от ЕС

20 август 2022, 19:41 часа • 2130 прочитания

Днес, 20 август, приключи 12-годишният фискален надзор на ЕС над Гърция, наложен за спасяването ѝ от съкрушителна дългова криза.

През ноември 2009 г. Атина разкри рязко покачване на своя държавен дълг, което в крайна сметка доведе до финансова криза в еврозоната и предизвика хаос в гръцките финанси за десетилетие. В замяна на спасителна помощ от 289 млрд. евро, а и за да спре Гърция от излизане от еврозоната, триото Международен валутен фонд, ЕС и Европейската централна банка (ЕЦБ) поиска всеобхватни реформи от Атина. Те включваха съкращения на огромните държавни разходи и на заплатите, повишаване на данъците, приватизация и други мащабни реформи, насочени към коригиране на публичните финанси.

Икономиката се сви с повече от една четвърт, безработицата скочи до почти 28%, а квалифицираните специалисти масово емигрираха.

„Приключи цикълът от 12 години, който донесе болка на гражданите, доведе до икономическа стагнация и раздели обществото“, обяви премиерът Кириакос Мицотакис. „За всички се появява нов хоризонт, изпълнен с растеж, единство и просперитет. Днешна Гърция е една различна Гърция. Отбелязахме силен растеж и значителен спад на безработицата от 3 процента от миналата година и 5% от 2019 г.“, изтъкна той, цитиран от БГНЕС.

Прекратяването на надзора ще засили международната пазарна позиция на Гърция чрез увеличаване на нейната привлекателност за инвеститорите. Освен това Атина вече ще има по-голям контрол върху вътрешната си икономическа политика.

Въпреки това Гърция - подобно на другите спасени членки на ЕС Испания, Португалия, Кипър и Ирландия - все още ще бъде наблюдавана от своите кредитори, докато изплаща дълговете си. В случая с Атина това ще отнеме още две поколения, като последните заеми трябва да бъдат изплатени през 2070 година.

Според прогнозите на Европейската комисия - гръцката икономика ще нарасне с 4% тази година, много повече от средното за еврозоната от 2,6 на сто. Въпреки това нивото на безработица в страната е едно от най-високите във валутния съюз, минималната работна заплата е една от най-ниските, а дългът на страната е 180% от БВП.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес