Съставно име и то под формата на една дума, написана слято, за всички употреби – това е предложението на Атина в проектоспогодбата по спора за името с Македония, съобщи в. "Неа Селида", цитиран от БГНЕС.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
На челната страница на медията, под заглавие "Извънредно – седемте точки на гръцкото предложение до Скопие" са описани позициите на Атина, които вече са се появявали и в други медии. По отношение на името вестникът пише, че то трябва да е от една дума, написана слято, без превод. „По въпроса за името гръцкото правителство предлага съставно име, непревеждано за всички употреби (ерга омнес). Например държавата може да се нарича "Горнамакедония", а не "Горна Македония".
Следва да се припомни, че Гръцката академия на науките и изкуствата на заседание при закрити врата на 11 ноември 2004 година реши да предложи съставно име от една дума без превод, и, както беше съобщено през 2008 година, беше предложено името "Новамакедония".
По отношение на идентичността на населението "Неа селидаЮ пише, че "гражданите на многоетническата държава може да се самоидентифицират като "граждани на Горномакедония", така че нито една етническа група няма да се чувства "подчинена" или да се нарушават правата ѝ".
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Вестникът добавя, че с отстраняването на паметника на Александър Велики от летището на Скопие се отваря пътят за авиотранспорт между двете държави. "Първият полет от 12 години ще бъде дипломатически и ще докара гръцкия външен министър Никос Кодзияс в Скопие вероятно към средата на март".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България