Ефектът "Тръмп-Мъск" доведе до рекордната за Германия избирателна активност на предсрочните парламентарни избори (близо 85%), смята бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев. "Тези избори поставят края на ерата на Ангела Меркел и изпращат в историята един от може би най-слабите канцлери на Германия – Олаф Шолц. Нужно е страната да се върне в тандема с Франция и Великобритания - трябват силни лидери, които да се изправят срещу Тръмп, който желае да говори със себеподобни, а не с лидери на организации", коментира той в Студио Actualno.
Още: Фридрих Мерц: Хулиганът, който направи пари извън политиката, а сега повежда Германия срещу Тръмп
"Резултатите показват, че има възможност за коалиция между ХДС и социалдемократите, която ще бъде крехка. Ще има и много силна опозиция в лицето на „Алтернатива за Германия“, която удвоява своя резултат, но и в лицето на крайнолевите. Корените на комунизма продължават да стоят в Източна Германия – там са по-големи поддръжници на „Алтернатива за Германия“, на антиимигрантските настроения, на национализма. Това е страна, която продължава да има носталгия към миналото, какво тогава да говорим за България, Унгария, Словакия? Но Германия няма да е същата – няма да има тази политика на отворени врати", прогнозира Керемедчиев.
Снимка: Actualno.com
Защо САЩ и Русия гласуваха заедно в ООН?
След като САЩ и Русия гласуваха заедно против резолюция в Общото събрание на ООН, осъждаща руската агресия и настояваща за изтеглянето на армията на диктатора Владимир Путин от Украйна, бившият ни зам.-външен министър видя в това "част от дипломатическите совалки" между Вашингтон и Москва, започнали с преговорите в Саудитска Арабия: За какво се разбраха САЩ и Русия на преговорите в Рияд: Няколко основни момента.
"Говорим и за желание за спиране на бойните действия веднага. В момента не можем да говорим за мирни преговори, за мирен процес, защото той е много дълъг. Затова САЩ търсят декларация, която да е взаимноизгодна за тях и за Русия, за да може тези преговори да продължат", анализира Керемедчиев.
Той коментира и продължаващите преговори между САЩ и Украйна за украинските редкоземни метали: "Желанието на САЩ да им бъде заплатено, както каза Тръмп – това не е ново в американската политика. След освобождаването от Ирак 100% от възстановяването на Кувейт от войната беше извършено от американски компании, независимо от цената. Кувейтският фонд плащаше за това. Този принцип се използва и от Тръмп. Украйна не отхвърли изцяло този план. Водят се преговори какъв да бъде размерът на тези компенсации. Според мен по-скоро ще има някакво споразумение".
Снимка: Getty Images
Още: ЕС надцаква САЩ със своя сделка за ценните минерали на Украйна
Срещата на Макрон с Тръмп: защо френският президент отиде в САЩ?
"Макрон много бързо се ориентира, че Тръмп не желае да говори с представители на организации. Той иска да говори със силни лидери. Ако премиерът на Великобритания и новият канцлер на Германия също се изправят пред Тръмп, тогава вече Европа ще изглежда по-различно", смята Керемедчиев.
Още: "Европа не дава заеми, а реални пари за Украйна": Макрон поправи Тръмп в Овалния кабинет (ВИДЕО)
Как Милен Керемедчиев коментира речта на президента Румен Радев навръх третата годишнина от началото на войната в Украйна - гледайте във видеото.
Водещ: Мирослав Димитров