Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гърция иска да купува ток от АЕЦ "Козлодуй"

28 февруари 2022, 13:05 часа • 6633 прочитания

Гърция поиска да сключи с България двустранно споразумение, което ще й позволи да внася електроенергия, произведена в българските атомни електроцентрали.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

Сегашните ядрени мощности на България - реактори 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй", които задоволяват една трета от настоящите енергийни нужди на страната и са далеч най-евтиният енергиен източник, ще позволят на страната да започне да изнася електроенергия за Гърция през следващата година. През януари 2021 г. България взе решение да построи още един реактор - Козлодуй 7, който се очаква да бъде готов до 2026 г. и може да осигури още повече електроенергия. Румъния също планира да построи ядрен реактор, пише „Катимерини“.

Миналия вторник българска делегация посети Атина и се срещна с министър-председателя Кириакос Мицотакис, като двустранното сътрудничество в областта на енергетиката беше важна част от дневния ред на разговорите.

Атина все още се опитва да осмисли новия политически и икономически пейзаж, създаден от нахлуването на Русия в Украйна. Едно нещо обаче е ясно: Най-важният приоритет на правителството е да поеме скока в цената на енергията и неговото влияние върху инфлацията, пише изданието.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

В цяла Европа се признава необходимостта от намаляване на зависимостта на континента от вноса на руски природен газ. 

Правителствени служители признават, че последните събития водят до продължителен период на сравнително висока инфлация, чийто край не се вижда. Сигурно е, че темповете на растеж ще бъдат негативно повлияни не само в Гърция, но и в цяла Европа. Правителството се опасява, че това ще се отрази и на туризма. Преди последната инфлационна вълна имаше надежди, че туризмът ще надхвърли предпандемичните нива от 2019 г.

Правителството също така иска да помогне на най-уязвимите да преодолеят инфлацията, но фискалните маржове не са благоприятни след всички помощи за физически лица и предприятия, засегнати от пандемията. Така че правителството отново залага на общоевропейски мерки, които ще засегнат всички и всъщност ще облекчат ограниченията в разходите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес