Турският президент Реджеп Тайип Ердоган и гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис - и двамата току-що преизбрани, ще подновят преговорите между двете страни след срещата им на форума на НАТО във Вилнюс, която предстои на 11-12 юли.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Очаква се срещата да бъде сравнително кратка и при закрити врата, като двамата лидери ще бъдат придружени от своите външни министри и близки съветници, съобщи „Катимерини“.
Непосредствената цел не е да се разрешат всички различия, тъй като се признава, че многобройните въпроси от дневния ред и неотдавнашното напрежение правят това трудна задача. Въпреки това официалните лица в Анкара смятат, че могат да бъдат предприети стъпки за подобряване на атмосферата преди започването на какъвто и да било диалог.
Очаква се турският министър на външните работи Хакан Фидан да се срещне с гръцкия си колега Гиоргос Герапетритис. Една от по-възможните стъпки, които се разглеждат, е възобновяването на проучвателни разговори, в които могат да участват и заместник-министри на външните работи, заедно с обсъждане на мерки за изграждане на доверие.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Анализаторите в Турция предполагат, че Ердоган, както е правил с други държави, е готов да остави настрана миналите обиди и предишната си твърда позиция по отношение на гръцко-турските отношения, както и спорните си забележки по адрес на Мицотакис. Съобщава се, че целта на Анкара е да нормализира отношенията си с Атина, въпреки наличието на проблеми, като се има предвид значението на Гърция за подновените преговори на Турция със Запада.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
ОЩЕ: Турция-Гърция: Постигнат е задоволителен напредък в преговорите
По същество Ердоган се стреми да пренастрои външната и отбранителната политика на Турция със САЩ и Европейския съюз. Това беше една от причините за изключването на Мевлют Чавушоглу и Хулуси Акар от новото правителство. Вече са предприети стъпки за възстановяване на отношенията с Египет, Израел, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, като Фидан, бившият ръководител на Националната разузнавателна служба на Турция (МИТ), играе важна роля, заедно с Ибрахим Калин, дългогодишен довереник на Ердоган, който замени Фидан в МИТ.