Скопие не може да се интегрира в международни организации, докато не бъде намерено решение за името. Това заяви гръцкият външен министър Никос Кодзияс.
Гърция предпочита като решение на спора със Скопие съставно име, което ще различава „БЮРМ“ от гръцка Македония и ще бъде за цялостна употреба, допълни той.
В интервю за гръцката телевизия Антена Кодзияс се спря в детайли на въпроса за името и гръцките позиции по проблема. Той обясни, че гръцкият военен министър и лидер на партията „Независими гърци“ Панос Каменос е против употребата на думата „Македония“. Но уточни, че не става дума за употребата на самата дума, а тя да не е на гръцки език.
На въпрос как ще коментира разпространяваните от медиите имена, Кодзияс отговори, че Гърция има свое предложение, с което ще бъде запознато македонското правителство по време на разговори. Той допълни, че целта на Атина е да се намери съставно име, което може, но не е задължително, да е с географско определение. По отношение на името „Славомакедония“, той каза, че не е приемливо за албанците.
Кодзияс също така каза, че не е необходимо провеждането на референдум в Гърция по въпроса за името, защото за това е отговорно правителството, има мнозинство в гръцкия парламент и договорът ще мине както е предвидено, предаде БГНЕС.
Кодзияс днес има разговори в Атина с македонския вицепремиер по европейските въпроси Буяр Османи. Гръцкият дипломат подчерта, че и за Македония не е добро решение провеждането на референдум за името, защото – ако бъде отхвърлено – това би имало много негативни последици. И припомни, че и „БЮРМ“ през 1995 г. беше прието без референдум.
По отношение на перспективата за македонско членство в НАТО гръцкият външен министър подчерта в интервюто, че „властите в приятелската държава“ знаят, че страната им не може да се интегрира в международни организации, докато не бъде намерено решение за името.