Скопие не може да се интегрира в международни организации, докато не бъде намерено решение за името. Това заяви гръцкият външен министър Никос Кодзияс.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Гърция предпочита като решение на спора със Скопие съставно име, което ще различава „БЮРМ“ от гръцка Македония и ще бъде за цялостна употреба, допълни той.
В интервю за гръцката телевизия Антена Кодзияс се спря в детайли на въпроса за името и гръцките позиции по проблема. Той обясни, че гръцкият военен министър и лидер на партията „Независими гърци“ Панос Каменос е против употребата на думата „Македония“. Но уточни, че не става дума за употребата на самата дума, а тя да не е на гръцки език.
На въпрос как ще коментира разпространяваните от медиите имена, Кодзияс отговори, че Гърция има свое предложение, с което ще бъде запознато македонското правителство по време на разговори. Той допълни, че целта на Атина е да се намери съставно име, което може, но не е задължително, да е с географско определение. По отношение на името „Славомакедония“, той каза, че не е приемливо за албанците.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Кодзияс също така каза, че не е необходимо провеждането на референдум в Гърция по въпроса за името, защото за това е отговорно правителството, има мнозинство в гръцкия парламент и договорът ще мине както е предвидено, предаде БГНЕС.
Кодзияс днес има разговори в Атина с македонския вицепремиер по европейските въпроси Буяр Османи. Гръцкият дипломат подчерта, че и за Македония не е добро решение провеждането на референдум за името, защото – ако бъде отхвърлено – това би имало много негативни последици. И припомни, че и „БЮРМ“ през 1995 г. беше прието без референдум.
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Още: Нов голям горски пожар пламна близо до Атина
По отношение на перспективата за македонско членство в НАТО гръцкият външен министър подчерта в интервюто, че „властите в приятелската държава“ знаят, че страната им не може да се интегрира в международни организации, докато не бъде намерено решение за името.