Консервативният министър-председател на Гърция Кириакос Мицотакис и левият претендент Алексис Ципрас ще се борят за гласове на заключителни митинг преди най-несигурните парламентарни избори от десетилетие насам.
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Завършилият Харвард Мицотакис е избрал място под внушителния Акропол в Атина, за да изтъкне постиженията си в областта на стабилния растеж, намаляването на данъците и съживяването на туризма след пандемията, което осигури на затъналата в дългове Гърция рядък период на икономическа стабилност.
Междувременно Ципрас ще пътува до западното пристанище Патра - третия по големина град в Гърция, откъдето ще обяви, че сегашното правителство е раздало милиарди евро на политически съюзници, докато гърците се борят с високата инфлация.
През последните седмици потомъкът на политическата династия Мицотакис и левият атеист Ципрас обикалят от остров на остров, агитирайки за гласове на изборите, които поради промяна в избирателната система може да се наложи да се проведат повторно - вероятно на 2 юли.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
ОЩЕ: Изборите в Гърция: Тримата претенденти за властта
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Текущите социологически проучвания дават на отиващия си министър-председател ясна преднина от между 5 и 7%, но правилата за вота в неделя поставят висока летва за постигане на абсолютно мнозинство, която вероятно няма да бъде преодоляна от нито една партия.
Мицотакис неведнъж е призовавал избирателите да не пропиляват икономическите успехи на Гърция, като предупреди, че ако партията му "Нова демокрация" не се върне на власт, това ще доведе до "парализа" и "хаос" на фона на геополитически предизвикателства като войната в Украйна или рекордната инфлация, съобщава АФП.
Но Ципрас, 48-годишен инженер, който беше министър-председател от 2015 до 2019 г., определи правителството на Мицотакис като правителство, което "не се интересува от проблемите на хората".
Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток
Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса
Левичарят, който през 2015 г. водеше скандалните преговори за спасителната програма, които едва не изхвърлиха Гърция от еврозоната, казва, че съюзниците на правителството са спечелили най-много от мандата на Мицотакис.
Той посочва и скандала с подслушването, който наложи оставките на ръководителя на разузнавателната служба и на племенник на Мицотакис, който е бил високопоставен съветник в кабинета му.
Стабилност
Близо 10 милиона гърци имат право да гласуват в неделя. Близо 440 000 граждани на 16-годишна възраст ще гласуват за първи път, като и двамата лидери агресивно се стремят да привлекат гласовете на младите хора, които са силно повлияни от високата безработица.
Въпреки че през 2022 г. Гърция отбеляза ръст от 5,9%, Ципрас твърди, че ползите не се разпространяват сред населението, тъй като много работници все още получават заплати, които не са в крак с рязко нарастващите разходи.
Той настоява за увеличение на заплатите, което според Мицотакис ще струва над 80 млрд. евро. Оценката на Ципрас е четири пъти по-малка и той твърди, че Гърция може да получи по-голяма финансова помощ от ЕС.
Отхвърляйки обвиненията във фискална безотговорност, Ципрас заяви, че под негово ръководство Гърция "излезе благополучно от спасителната програма, предоговорихме държавния дълг и оставихме 37 млрд. евро в държавната хазна".
Но Мицотакис, който никога не е губил избори срещу Ципрас, използва стабилността като свой коз.
"Ще продължим ли да изграждаме силна Гърция или ще се върнем към времето, когато Гърция беше парий в Европа?", попита той на митинг в североизточния град Кастория в сряда.
За 72-годишния пенсионер Никос Петропулос "той е министър-председателя, който възстанови имиджа на Гърция в чужбина.
"Растежът се върна и поне нямаме предприятия, които да затварят навсякъде, както при Ципрас".
Но 46-годишният учител Гиоргос Томопулос попита: "Как може правителството на Мицотакис да се радва на завръщането на растежа, когато ние ежедневно се борим да си платим сметките".
Гняв и справедливост
Към смесицата от непредсказуемост се прибавя и влиянието на влаковата катастрофа през февруари, при която загинаха 57 души - предимно студенти.
ОЩЕ: Съдят Мицотакис и длъжностни лица за влаковата катастрофа
Най-тежката железопътна катастрофа в Гърция предизвика дни на гневни протести.
Правителството беше подложено на атаки, след като първоначално се опита да обвини за инцидента единствено човешка грешка, докато известната с лошата си репутация железопътна мрежа на Гърция от години страда от недостатъчни инвестиции.
Тази седмица група, представляваща жертвите на катастрофата и техните семейства, заведе наказателно дело срещу Мицотакис и настоящи и бивши министри на транспорта и длъжностни лица.
"Напълно разбирам гнева им и съм първият, който иска справедливост на всички нива", заяви Мицотакис пред телевизия "Антена" тази седмица.