Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гръцки министър: Европа не се нуждае от МВФ

21 юни 2015, 13:53 часа • 12091 прочитания

Продължаването на финансовата подкрепа на МВФ за Гърция заедно с ЕС и ЕЦБ не е желателно, смята гръцкият държавен министър Никос Папас, един от отговарящите за преговорите с кредиторите на Атина.

"Аз съм от онези, които мислят, че МВФ не трябва да е в Европа. Надявам се да намерим решение без участието му", цитира АФП изявление на приближения до премиера Алексис Ципрас Папас пред в. "Етнос".

Папас смята, че Европа не се нуждае от фонда, който има "едностранен и не съвсем европейски дневен ред" и че тя "може да продължи без него и неговите пари".

МВФ бе извикан на помощ на Гърция в края на 2009 г. и се присъедини към европейските институции при подготовката на план за финансова помощ на страната, лишена от достъп до пазара на заемен капитал заради огромния си публичен дълг.

Спасителният план, предвиждащ 240 милиарда евро заеми в замяна на драстични икономии и реформи, завършва през юни за ЕС и през март 2016 за МВФ. Разликите в подхода между МВФ и Евросъюза бяха редовно изтъквани.

Гърция и кредиторите й, които търсят от девет месеца споразумение за отпускането на транш заеми от тази програма в размер на 7,2 милиарда евро, започнаха да обсъждат продължаване с няколко месеца на плана за европейско подпомагане.

Според гръцкото правителство това продължаване трябва да стане под формата на план за икономическо съживяване, а не на икономии и да се комбинира с облекчаване на дълга.

Споразумението трябва да включва мерки и продължителност, така че да се създаде доверие. То не трябва да е краткосрочно и да подхранва несигурността, изтъква Папас. И изброява три основни точки на желаното от Гърция споразумение: размяна на 27 милиарда гръцки облигации, които ЕЦБ държи – част от които с падеж това лято – чрез Европейския стабилизационен механизъм (MES – система за управление на финансови кризи в еврозоната), за да се даде глътка въздух на гръцките финанси; преструктуриране на дължимия към МВФ дълг и програма за икономическо развитие за периода 2016-2021 г.

Гръцките предложения заедно с мерките за бюджетни икономии бяха отхвърлени от представителите на кредиторите, които имат свои предложения. Последната оферта, направена на Атина от кредиторите е "неприемлива за която и да било гръцка политическа партия" - категоричен е Папас.

Алексис Ципрас и ръководителите на 18 държави от зоната на еврото се събират в понеделник на извънредна среща на върха в Брюксел в опит да намерят поле за разбирателство по тези въпроси и да избегнат дефолт по плащанията на Гърция в края на юни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес